Уживані труби: робоче середовище та способи відновлення (частина 2)

Пропонуємо вашій увазі другу частину матеріалу про уживані труби. Сьогодні ми з’ясуємо, чому важливо враховувати робоче середовище, в якому експлуатувалася труба, та які існують способи очистки та відновлення уживаних труб.

Робочі середовища, у яких експлуатуються труби, поділять на кілька категорій.

Газ. Через високий тиск усередині газопроводу (75 бар і більше) газові труби повинні володіти відмінними характеристиками. Для їх виготовлення використовується якісна сталь марок 10, 20, 09Г2С або 17Г1С — низьколегований метал з поліпшеною міцністю. Зовнішня та внутрішня поверхня таких уживаних труб зазвичай не містить дефектів. Саме тому це найдорожчі труби на вторинному ринку, їх ще називають «газовками».

Нафта, її похідні. Для створення нафтопроводів також використовується якісна сталь, але її ступінь зносу вища, ніж у виробів з-під газу. Також цей вид труб вимагає очищення від слідів нафтопродуктів. Цікаво, що такі уживані труби не менш популярні й коштують дешевше за газові. Це пов’язане з тим, що технологічно відновлення нафтової б / у труби — процес дорожчий і довший. Він збільшує собівартість виробу та забирає час на введення його в експлуатацію.

Паливно-мастильні матеріали. Бензин та інші світлі нафтопродукти — робоче середовище, у якому внутрішня поверхня труби менше піддається руйнації, плюс очистити її набагато простіше.

Вода Основний недолік таких труб — низька якість сталі. Ще однією складністю є бітумна ізоляція, якої важко позбутися. Зазвичай, через високий ступінь засмічення, продати на брухт труби з під води можна лише за низькою ціною.

Пара. Як і водне середовище негативно впливає на поверхню труб. Але є важливі відмінності. Такі труби виготовляють зі сталі кращої якості, а корозія з’являється на них окремими ділянками. Відповідно, можна знайти частини труби з мінімальними пошкодженнями.

Таким чином, найперспективнішими уживаними трубами залишаються вироби, що експлуатувалися на газопроводах. Дещо поступаються їм за якістю труби для транспортування світлих нафтопродуктів та, вибірково, для теплотрас.

Як відновлюють уживані труби?

Реставрація труб — доволі складний процес, який складається з кількох етапів: чорнового та чистового. На першому етапі бітумну ізоляцію зчищають звичайними скребками — ця чистка називається механічна або ручна. Іноді бітум зчистити проблематично, тоді для цього доводиться його нагрівати. Хтось «топить» трубу дровами, хтось палить в ній старі покришки, а хтось використовує для цього спеціальні пристрої.

Після цього починається наступний етап — очищення труби від нальоту та залишків речовин. Для цього використовують піскоструйний метод. Його суть полягає в тому, що суху абразивну суміш під високим тиском і на великій швидкості подають на оброблювану поверхню. Такий спосіб дозволяє прибрати з труби будь-які забруднення та іржавий наліт в найкоротші терміни.

Після цього фахівці оглядають і, в разі чого, сканують труби, щоб виявити та усунути видимі пошкодження. Так само на даному етапі труби випрямляють і лише потім починають нарізати фаску.
Вона необхідна для того, щоб полегшити з’єднання труб між собою при подальшій експлуатації. Кут, на який скошується фаска, вибирається з урахуванням конструктивних цілей застосування труби, але зазвичай його приймають за 45 °.
Що стосується, самої нарізки, то вона виконується на установках наступного типу: газовогневій, газокисневій та механічній.