Що потрібно знати про якість металобрухту?

Переробка брухту

Оскільки брухт кольорових та чорних металів — це стратегічна сировина для металургійних підприємств, до його якості металурги пред’являють серйозні вимоги. І якщо брухтопереробне підприємство зацікавлене у довгостроковій співпраці з кінцевими споживачами брухту, знання про вимоги до його якості просто необхідні.

Зазвичай, у пунктах прийому не купують брухт, якщо:

  • чормет містить неметалеві домішки, зокрема азбест;
  • ємності, не мають наскрізного отвору розміром менш, ніж 100 мм в діаметрі, закриті ємності під тиском, ємності зі слідами масел, фарб тощо;
  • дріт та троси всіх видів та перетинів, арматура (пруток) діаметром менш, ніж 16 мм;
  • ротори електродвигунів.

Приймаючи сировину відповідно до перерахованих вимог, брухтовики забезпечують відповідну якість брухту. Ще один важливий показник якісного лому, про який не варто забувати — це щільність. Хороший показник щільності брухту — 0,8-1,3 т / м3.

Відзначимо, що на якість металобрухту не в останню чергу впливає обладнання для його переробки. В Україні цю роль, зазвичай, виконують гідравлічні ножиці та пакетувальні преси. Однак вони не забезпечують потрібну якість брухту, порушуючи його щільність. На відміну від них, преc-ножиці позбавлені цих недоліків. Вони дозволяють одночасно різати та пресувати сировину, а значить отримувати брухт кращої якості.

Сьогодні найбільшою популярністю як серед брухтовиків, так і серед меткомбінатів, користується малогабаритний лом. Усе завдяки тому, що при переробці різаного брухту більшість неметалевих домішок можна відсортувати. Також малогабаритний лом зручно використовувати у процесі плавки: його простіше завантажити та розподілити у печі. Завдяки цьому шихта швидше прогрівається. Це у свою чергу скорочує часу виплавки металу та зменшує витрати енергії (приблизно на 15-17%). Крім економічних переваг, при використанні малогабаритного брухту зростає і якість виплавленого металу.

Ми вже відзначали, що якість обробки брухту безпосередньо впливає на його вартість. Однак, як часто це буває, керівництво брухтопереробних підприємств не поспішає із технологічним оновленням. Хоча нове обладнання не лише б підвищило якість кінцевої сировини, а й прискорило б процес переробки.