Як працює Лондонська біржа металів?

London Metal Exchange

Лондонська біржа металів, London Metal Exchange (LME) вважається найбільшим ринком для здійснення угод з металевими активами. Тут проводяться торги ф’ючерсами та опціонами з різним терміном давності. Торговий майданчик знаходиться у центрі Лондона і є однією найдавніших компаній подібного спрямування.

Перша біржова площадка Лондона відкрилася у 1571-му році. На ній торгувалися різні продовольчі товари, в тому числі мідь з оловом. У 1877-му продавці цінних паперів та металів відокремилися, створивши свій окремий ринок. У той час кількість торговців перевищила 300 осіб, що було для 19-го століття доволі хорошим показником. Згодом Великобританія отримала звання найбільшого біржового майданчика для торгів оловом і міддю.

Тут продавалися й інші ресурси, які привозили з інших країн. Найбільше металів поставляли з Африки, Америки та Азії. Вантажі переправляли за допомогою кораблів, тому торговці стикалися з величезною кількістю труднощів. Це позначалося на остаточній ціні та суттєво знижувало заробіток комерсантів. Тож коли у 19-му столітті винайшли телеграф, за допомогою якого ділки складали договори й планували угоди купівлі-продажу, міжнародна торгівля металами вийшла на новий рівень. Саме тоді з’явилися перші ф’ючерсні контракти, які сьогодні, у якості фінансового інструменту, використовують на всіх фондових біржах. Лондонський ринок почав диктувати котирування на олово та мідь з 16-го століття. У 1897-му до них додалися торги сріблом, у 1920-му з’явилися свинець та цинк, а у 1979-му — нікель. У 21-му столітті ділки навіть торгували пластиком, однак після 2011 року ці угоди припинилися. Варто відзначити, що біржа регулярно переглядає власні стандарти, щоб відповідати своєму високому статусу.

У 2000-му році на LME уклали перший індексний контракт, який складався з шести товарів. Наступний запуск ф’ючерсів дозволив залучити велику кількість інвесторів та зробити Лондонську біржу металів однією з найбільш ліквідних. Сьогодні реальні поставки становлять меншу частину угод, адже більшість ф’ючерсних контрактів укладають з метою спекуляції. Вартість кольорових металів на цій біржі є визначальною для короткострокових угод і стратегічних планів будь-якого бізнесу.

Окрім своєї основної функції — укладення договорів, Лондонська біржа металів вже багато років виконує низку інших. Насамперед, це хеджування ризиків від зміни цін. По суті, страхування було однією з причин створення біржі. Завдяки хеджуванню торговці мінімізують потенційні ризики, а трейдери отримують можливість збагатитися на прогнозуванні курсів.

Гарантія поставки. Якщо учасники уклали певну угоду, яка передбачає розрахунок і доставку товару, то сторони зобов’язані виконати умови контракту. Причому це стосується не лише поставки, але й певних стандартів щодо якості та кількості продукції. У цих питаннях біржа виступає своєрідним гарантом.

Формування вартості металів. Ціна встановлюється відповідно до коливань пропозиції та попиту на ринку. Кожен учасник процесу допомагає у визначенні справедливого ​​котирування.

Можливості для здійснення арбітражних торгів. Ця функція не рахується основною, однак нею можуть скористатися усі охочі. По суті, це передача майнових прав від одних учасників іншим. Угода передбачає як остаточну купівлю, так і можливість повернути майно у майбутньому.

Торгівля на London Metal Exchange доступна практично кожному, однак деякі учасники мають більше прав, ніж інші. Наприклад, тут існують пересічні трейдери, які не мають доступу до рингу, та ділки, які беруть участь у найвигідніших торгах. Також присутні учасники, які торгують через клірингову палату за власними операціями, і брокери, які виступають посередниками. Кожна зі сторін повинна розуміти свої можливості та обов’язки, виконуючи відведену роль.