Металобрухт у дворі: як прибрати покинутий автомобіль

В і без того тісних дворах пострадянських міст часто зустрічаються автомобілі, які вже давно вийшли з ладу. У кращому випадку такі автомобілі просто займають місце, а в гіршому — стають місцем складування сміття, шприців; час від часу такі автомобілі підпалюють хулігани, і тоді вони не тільки псують повітря мешканцям усіх довколишніх будинків, а й можуть стати причиною трагедії — у 2018 році у Святошинському районі Києва від вибуху в покинутому автомобілі постраждало 4 дитини — в бардачку кинутого і відкритого автомобіля була граната, яка вибухнула, коли діти його відкрили.

Ще тоді київська влада замислилася над тим, щоб спростити механізм збирання безгоспних транспортних засобів, адже розроблений він був ще в радянські часи, коли залишені без нагляду автомобілі були швидше винятком, ніж дворовою традицією. Тому наявна на сьогодні процедура евакуації безхазяйного автотранспорту має радянську основу і сильно застаріла: одне відомство, яке відповідає за порядок і доброустрій, не має повноважень щодо дій стосовно колишніх авто, друге — має повноваження, але кошти, в разі проходження всіх етапів і проведення аукціону, йдуть на третє.

Ще одна проблема полягає в тому, що в Україні не існує порядку утилізації таких безгоспних автомобілів — всі вони повинні бути перевезені на спеціальну стоянку і там залишаються на невизначений термін. І якщо розв’язання першої проблеми — це питання часу і бюрократії, то для того, щоб позбутися від другої, доведеться докласти трохи більше зусиль, закупити обладнання і налагодити процеси утилізації.

Що роблять з безхазяйними автомобілями в інших країнах?
Ви напевно бачили в фільмах звалища автомобілів — купи стислих, як консервні банки, автомобілів лежать величезними стопками. Перед тим, як старе авто перетвориться на таку купу металолому, яку можна використовувати як вторинну сировину, виконується велика робота: знімаються шини, виймається скло і внутрішні деталі, обов’язково зливаються всі рідини. Окремо утилізують акумулятори, дроти тощо. Абсолютно всі елементи переробляються повторно. Наприклад, автомобілі марки Jaguar на 75% складаються з повторно перероблених ресурсів. У країнах, де утилізують автомобілі, за це передбачений додатковий збір, здебільшого його оплачує власник автомобіля під час його купівлі, він становить близько $100.

Як це питання розв’язується у нас?
На жаль, для того, щоб подібна система з’явилася й у нас, доведеться розв’язати питання розподілу обов’язків з прибирання таких автомобілів з вулиць — це для початку. Кілька років тому процедуру хотіли перекласти на плечі комунальних служб. Однак порядок так і не був підготовлений. Автомобіль, власника якого встановити неможливо, згідно зі ст. 12 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів, буде вважатися безхазяйними відходами. Що з такими «відходами» відбувається далі — вирішується окремо в кожному конкретному випадку. Таке рішення приймає місцева державна адміністрація, в залежності від ступеня небезпеки відходів та їх місцеперебування. Головна складність в тому, що законодавчо не визначено, коли «закінчується автомобіль» і «починається металолом» — такої експертизи не передбачено жодним нормативним документом, який стосувався б безхазяйного сміття. Як розв’язувати це питання, придумали у Львові, де проти приблизно 600 кинутих машин в столиці до початку цього травня залишилося всього 28 іржавих авто. Мерія міста співпрацює з поліцією, щоб знайти власників автомобілів. Якщо власник відмовлявся самостійно забрати транспортний засіб, до справи були залучені управління безпеки міста, і евакуатор забирав авто на штрафмайданчик, про що повідомляли власника транспортного засобу, — деякі з них забирали свої машини самостійно до приїзду евакуатора.

Як прибрати автомобіль, що заважає?
Наявні складності в законодавчих процедурах зовсім не означають, що прибрати кинутий автомобіль, звільнити хоча б одне паркомісце і позбавити двір від небезпечного історичного зразка — неможливо. Процедура існує, і реалізувати її досить легко.

Якщо ви зіткнулися з такою ж проблемою і хочете прибрати з двору старий автомобіль, що заважає, є кілька способів це зробити:

  • Якщо автомобіль заважає проходу, проїзду, припаркований з порушенням ПДР, найлегше його прибрати, викликавши поліцію за номером «102», — водієві буде виписаний штраф, а автомобіль евакуюють на штрафмайданчик.
  • Якщо автомобіль припаркований за правилами, ситуація складніша і перемістити його практично неможливо. Але якщо машина не на ходу, проржавіла, яка, по суті, вже належить до категорії відходів, необхідно звернутися в місцеву міську адміністрацію з письмовою або усною заявою з проханням визнати автомобіль безхазяйними відходами відповідно до ст. 12 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів і прибрати його.

Джерело: Рубрика