Втрати української металургії від введення CBAM можуть досягти 1 млрд євро

Втрати українських металургійних підприємств від введення в ЄС так званого вуглецевого податку або Carbon border adjustment mechanism (CBAM) можуть досягати 1 млрд євро на рік. Про це повідомив заступник директора державного підприємства «Укрпромзовнішкспертиза» (УПЕ) Сергій Поважнюк.

Нагадаємо у липні, в рамках загальної програми скорочення викидів вуглекислого газу на 55% до 2030 року, Європейська комісія оголосила про намір ввести вуглецевий податок (CBAM), який буде поширюватися на поставки чорних металів, алюмінію, цементу, добрив і електроенергії в ЄС з інших країн. Механізм передбачає перехідний період з 2023 по 2025 рр., а вже з 2026-го вуглецеві тарифи набудуть чинності.

На першому етапі їх стягуватимуть з виробників продукції з високим рівнем викидів вуглекислого газу. «Оскільки у наших металургів викиди СО2 на тонну готової продукції вище, ніж в ЄС, вони платитимуть вуглецевий податок при експорті. Додаткові витрати складуть від 50 до 240 євро на тонну сталі в залежності від технології виробництва та рівня технологічної переробки. Тобто збитки лише від експорту металургійної продукції можуть сягнути 1 млрд євро», — розповів фахівець. «Може виникнути ситуація, коли видобуток руди буде вигіднішим за виробництво металу, просто тому що загальні викиди парникових газів будуть нижчими», — наголосив представник УПЕ.

Крім того, на думку аналітиків ГМК-Центру, введення CBAM призведе до скорочення обсягів експорту української металопродукції в ЄС і зниження її маржинальності. Щорічні втрати галузі, за їхніми підрахунками, можуть скласти від 250 до 380 млн євро.