Що таке копровий цех і навіщо він потрібен?

Копровий цех

Виробництво чавуну і сталі безпосередньо з руди — доволі витратний процес. Саме тому великі металургійні та машинобудівні комбінати віддають перевагу іншому способу — переплавці вторинної сировини. Для цього на виробництві облаштовують спеціалізовані ділянки, які називаються копровими цехами. Саме в них металобрухт готують до подальшої переплавки. Фактично, копровий цех служить своєрідним центром збору металобрухту, його кінцевою точкою, куди він надходить з різних джерел. Це вторинна сировина з пунктів прийому та металеві залишки із ливарного, пресового, ковальського та інших видів виробництва. Додатково, якщо на підприємстві немає окремого місця для зберігання обрізків металевого профілю і стружки, цю функцію також виконує копровий цех. Тут листовий металобрухт пакетується, а стружка пресується у брикети. Основна ж функція цеху — подрібнення металобрухту.

Різновиди копрових установок
Принцип роботи агрегату полягає в ударному впливі на великогабаритний брухт. Шматки металевих відходів підіймаються сталевою бабою і скидаються вниз. Копрові установки класифікують за кількома параметрами, серед яких найважливішими є: потужність, функціональне призначення та конструкція. Відтак копри можна розділити на дві групи. Це обладнання для переробки різних видів чормету продуктивністю до 150 тонн на добу. Гранична вага кускового металобрухту для них становить 40 тонн, висота сталевої баби — від 16 до 20 метрів, вага 5 — 10 тонн. Для чавунного брухту використовуються менш продуктивні копри. Їхня добова ефективність не перевищує 50 тонн, а гранична маса металобрухту — 25 тонн. Висота і маса сталевої баби сягають 8 — 12 метрів та 1.5- 3 тонн, відповідно.

Вантажопідйомна техніка
Кожен копровий цех, в залежності від загальної потужності, обладнаний певним видом кранів. Поворотні вантажопідйомні вежі встановлюються безпосередньо поблизу копрової вишки. Ними облаштовані ділянки, продуктивністю щонайменше 2000 тонн на рік. Цього достатньо, щоб організувати подачу брухту на копри з вантажних автомобілів. Потужніші копрові цехи, річна продуктивність яких перевищує 3000 тонн, облаштовуються спеціальними естакадами з мостовими кранами. Додатково високопродуктивні ділянки оснащують залізничними коліями. На великих меткомбінатах вантажопідйомні механізми нижнього рівня призначені для подачі та прибирання металобрухту. Мостові крани верхнього ярусу, у свою чергу, мають спеціальні електромагніти ввігнутої форми для підйому сталевої баби.

Додаткове обладнання
Окрім вантажопідйомної техніки копрові цехи мають додаткове обладнання. Насамперед мова йде про спеціальні ножиці та пакетувальні преси. Ножиці призначені для розрізання різноманітних металевих профілів: труб, прутків, кутів. У пакетувальних пресах металобрухт роблять максимально компактним і готують до переплавки. Варто відзначити, що окремі види великогабаритного металобрухту вдається подрібнити лише за допомогою вибухових робіт. Як приклад можна привести мартенівські ковші. Ці сталерозливні механізми налічують безліч заморожених плавок і тому важко піддаються стандартним методам переробки.