Міністерство інфраструктури пропонує посилити відповідальність за незаконний прийом брухту

Міністерство інфраструктури опублікувало законопроєкт «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Закону України «Про металобрухт», який передбачає посилення кримінальної відповідальності за незаконне приймання на брухт елементів залізничного транспорту. Насамперед мова йде про підвищення штрафів до 34 тис. грн, виправні роботи до 2 років і обмеження свободи до 1 року.

Автори законопроєкту пропонують посилити кримінальну відповідальність за приймання на брухт елементів залізничного транспорту або деталей і вузлів рухомого складу. Також передбачене збільшення штрафу за умисне руйнування або пошкодження елементів залізничної інфраструктури – також до 34 тис. грн.

Штраф за блокування транспортних комунікацій шляхом влаштування перешкод, відключення енергопостачання чи іншим способом, який порушив нормальну роботу транспорту, створив небезпеку для життя людей або призвів до настання інших тяжких наслідків пропонують підняти з 50-150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн – 2,55 тис. грн) до 1000-1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 тис. грн – 25,5 тис. грн).

Згідно з проєктом, приймати на брухт елементи залізничного транспорту можна лише від суб’єктів господарювання. Також обов’язковим пунктом є копія або виписка з акта про списання такого майна з балансу та документів, що підтверджують його використання в господарській діяльності.

Нагадаємо, сума завданих збитків через розукомплектування вагонів зросла з 75 млн грн у 2017 році до понад 176 млн грн за підсумками 2018 року. У 2019 році розмір збитків сягнув 213,8 ​​млн грн. Протягом минулого року «Укрзалізниця» зафіксувала майже 26 тис. розукомплектованих вантажних вагонів.

За 2020 рік УЗ надіслала 10,9 тис. письмових звернень до Національної поліції, на підставі яких було порушено 5,9 тис. кримінальних справ. Це лише 54% від загальної кількості заяв. До розгляду судовими інстанціями й винесення відповідного рішення дійшло ще менше справ.

Проте воєнізована охорона «Укрзалізниці» спільно з правоохоронцями за минулий рік попередила 944 випадки крадіжок майна перевізника на 12 млн грн і затримала 1030 розкрадачів.