Ланцюгова реакція: котирування металобрухту злетіли слідом за цінами на руду

Цінове ралі на світовому ринку металургійної сировини триває. Слідом за залізною рудою зріс у ціні й металобрухт. Ціни на вторинну металургійну сировину на внутрішньому ринку Туреччини, який є маркером для українських компаній, перевищили $500 за тонну.

«Ціна брухту зростає на тлі загального висхідного тренду на ринках сталі й сировини. Причини ті самі – зростання попиту на кінцеву сталеву продукцію мотивує виробників купувати більше сировини, підштовхуючи ціни вгору», – каже Андрій Глущенко, аналітик GMK Center.

Регіональні ринки
Турецькі сталевиробники в попередні тижні відкладали закупівлі брухту за нижчими цінами через стурбованість у зв’язку з послабленням ліри і підвищенням цін на сталь. Але тепер вони збільшили свої закупівлі на тлі значного експортного попиту та збільшення внутрішнього споживання арматури. Також частково зростання котирувань в попередні дні було пов’язане з тим, що турецькі комбінати завершували червневі закупівлі брухту перед святом Ураза-байрам (12-13 травня).

Попри складну внутрішню макроекономічну ситуацію, турецькі метпідприємства демонструють високі темпи зростання виробництва. За перший квартал поточного року експорт сталі з Туреччини зріс на 1,9% – до 5,1 млн т. Для їхніх електросталеплавильних потужностей потрібно багато металобрухту. За перші три місяці року Туреччина збільшила імпорт металобрухту на 19,6% – до 6,3 млн т.

Слід відзначити, що раніше українські експерти не очікували зростання в травні котирувань брухту на світовому ринку. «У травні експортні котирування металобрухту будуть знижуватися під негативним впливом погіршення кон’юнктури ринку довгого прокату й зростання пропозиції з боку американських і європейських постачальників. Крім того, очікуване падіння вартості залізорудної сировини призведе до здешевлення виробництва чавуну, який є традиційним товаром субститутом сталевого брухту. Маючи в наявності достатні складські запаси, імпортери будуть виходити на ринок лише в разі крайньої необхідності. Як наслідок, ініціатива щодо ціноутворення буде перебувати повністю в руках покупців. Прогнозний діапазон цін на брухт у травні – $400-425/т CIF», – прогнозували раніше аналітики «Укрпромзовнішекспертизи».

Загалом високий рівень цін на металобрухт пов’язаний із загальним зростанням металоспоживання у світі та з дефіцитом багатьох видів металопродукції на кількох регіональних ринках. Аналітики очікують, що висока волатильність на сировинному ринку може тривати аж до кінця 2021 року. Наприклад, після нещодавніх чергових локальних максимумів ціни на залізну руду вже різко відкотилися назад.

Джерело: GMK-Center