Брухт ЦАМ

Цинк належить до важких кольорових металів нарівні з міддю, оловом, свинцем та низкою інших сплавів. Сьогодні його нерідко застосовують у якості вторинної сировини, тому і ціна на нього доволі низька. Але завдяки тому, що цинк може бути використаний для створення сплавів латуні, його скуповують безліч підприємств.

ЦАМ (ZAMAK) — сімейство цинкових сплавів, відкритих у 1929 році американською компанією The New Jersey Zinc Corporation. Їхній основний елемент — цинк, а легуючі — алюміній, мідь та магній. Взагалі оригінальна назва ZAMAK це не що інше, як абревіатура з позначень цих металів на німецькій мові. Сплави ЦАМ мають сріблясто-сірий колір і продаються в чушках (зливках). В залежності від складу, виділяють три основних види цинкових сплавів: ливарні (для лиття складних тонкостінних форм — наприклад, корпусних деталей); ті, що деформуються (для виробництва методами пресування, прокату та витяжки); антифрикційні (для лиття бі- і монометалевих деталей для вузлів тертя).

Популярність ЦАМУ не в останню чергу зумовлена його унікальними характеристиками. Так, відмінні ливарні властивості цинкових сплавів дозволяють отримувати з них вироби будь-якої форми і складності, в тому числі тонкостінні. При цому вони будуть настільки точними, що їм практично не знадобиться обробка, на відміну від сталевих. Ще один плюс ЦАМ — недороге виробництво. Це пояснюється дешевизною цинку та економією на виробничих потужностях. Якщо сталь відливають на металургійних заводах, то для виробництва цинкового сплаву можна обладнати звичайний підвал. Впевнена адгезія з покриттям — ще одна перевага цинкових сплавів. Завдяки гальванізації, виробам з ЦАМ можна надати латунний, золотий або, наприклад, нікелевий відтінок. При цьому колір і текстура будуть однорідними і роками протримаються без єдиної подряпини. Врешті, не можна не згадати про практичність ЦАМ. Гальванізовані вироби з цинку добре протистоять корозії і практично не схильні до старіння (крім сплавів з високим вмістом міді). Завдяки меншій щільності, ніж у латуні і сталі, вони порівняно легкі, хоча і не настільки, як вироби з алюмінію.

Незважаючи на доволі широке застосування цинку в різних областях, його неправильне зберігання може зашкодити навколишньому середовищу і організму людини. Усе через інші хімічні елементи, з якими цинк активно взаємодіє. Окрім екологічного аспекту, здача цинку в пункти прийому металобрухту має низку інших переваг. По-перше, для виробничих організацій купівля і подальша переплавка цинкового металобрухту набагато вигідніша за пошук нових родовищ і первинний видобуток металу. По-друге, широке застосування цинку сприяє тому, що попит на нього щороку зростає, а ціни лишаються стабільними. По-третє, завдяки тому, що цинк використовується у сплавах різного типу, його часто застосовують для створення латуні, вартість якої на ринку значно вища.

Часто у тих, хто хоче здати ЦАМ на металобрухт, виникає питання: «Чи є різниця між первинними і вторинними цинковими сплавами?». Відповідь буде ствердною. Справа в тому, що первинний ЦАМ, отриманий з рудних металів, чистіший. На відміну від вторинного, який переплавляють з брухту і який містить більше домішок. Також якість вторинного ЦАМ часто залежить від типу брухту. Якщо він отриманий з переплавлених карбюраторів, то основні показники його хімічного складу майже завжди відповідатимуть нормам. Якщо ж плавити ЦАМ 4-1 з решіток радіаторів, то у цьому випадку алюмінію і міді в ньому буде більше, ніж потрібно, а магнію — менше.

Трапляються випадки, коли для зменшення вмісту шкідливих домішок у брухті, розплавлений ЦАМ рафінують. Однак ця процедура вимагає чимало часу, зусиль та коштів. Наприклад, один із основних способів рафінування цинкових сплавів — ізоляція. При цьому рідкий розплав необхідно відстоювати цілодобово, а в результаті вмісту свинцю зменшиться лише на ~ 0,5%. Ще один мінус вторинних цинкових сплавів — висока активність до окислення при переплавці. У цьому випадку на поверхні утворюються окиси (оксиди цинку, діоксиди кремнію і глиноземи), які можуть повпливати на гальванізацію і зробити поверхню виробу більш зернистою і не такою довговічною.