Брухт швидкорізальної сталі: види та особливості

Швидкорізальна сталь

Швидкорі́зальна ста́ль — це високолегована інструментальна сталь, яка застосовується для виготовлення різального інструменту, що працює на швидкостях, приблизно в 3-5 разів більших, ніж інструмент з вуглецевої інструментальної сталі. Відповідно, брухт швидкорізу — це сталь особливої якості: міцної та довговічної.

Область застосування швидкорізальної сталі не обмежується лише машинобудуванням. Її широко використовують у медицині, кулінарії, агропромисловому комплексі. З певних марок інструментальної сталі виготовляють підшипники, що використовуються в обладнанні для роботи з агресивними середовищами.

Слід зауважити, що вартість низьковуглецевих або легованих сортів сталі вдесятеро вища звичайного чормету. Однак і швидкорізальна сталь поділяється на види, ціна яких може коливатися у широкому діапазоні. Сьогодні на ринку найбільшим попитом користуються марки Р6М5 і Р18. Але є ще європейська та американська градації, наприклад, HSS. Тому використовуючи закордонне обладнання, не варто викидати його уживані комплектуючі, оскільки їх залюбки скуповують пункти прийому металобрухту. Швидкорізальна сталь належить до класу легованих. У ній міститься певний набір хімічних елементів, заради яких і відбувається збір та переробка брухту. До них відносяться ванадій (Р9Ф5, Р14Ф4), кобальт (Р9К5, Р9К10), нікель, вольфрам і молібден (Р9М4, Р6М3), реній. Маркування HSS-PM, наприклад, вказує на спосіб виробництва сталі за допомогою порошкової металургії.

Здаючи швидкорізальну сталь на металобрухт, варто пам’ятати, що вона обов’язково повинна мати маркування. Якщо його немає, значить це або підробка, або ділянка, на якій був надпис, зазнала механічного ушкодження. У цьому випадку визначити марку сталі можна за допомогою спеціального обладнання.

Існує чимало способів ідентифікувати швидкорізальну сталь, найпростішим з яких вважається перевірка на іскру. Річ у тім, що у швидкоріза вона коротка, ледве помітна при сонячному світлі, а у чермета, навпаки, має яскравий хвіст, помітний у будь-яку погоду. Однак найчастіше перевірку брухту проводять за допомогою експрес-аналізатора і обов’язково у присутності клієнта. Це потрібно для того, щоб уникнути конфліктів під час прийому. Адже якщо брухт швидкорізу міститиме хоча б мізерний процент чормету, уся партія потрапить до дешевшої категорії. Те ж стосується і виробів, у яких співвідношення чорних металів і швидкорізальної сталі сягає 70 на 30.