Як влаштований сучасний ринок алюмінію: товарно-сировинні біржі

Алюміній є біржовим товаром. Однак попри це, понад 90% продажів алюмінію з фізичною поставкою відбувається за прямими контрактами між виробниками та покупцями металу. Чому так відбувається? Розкажемо про це детальніше.

Оскільки алюміній біржовий товар, він має стандартизовані споживчі властивості. Такі товари взаємозамінні, легко транспортуються і зберігаються, можуть дробитися на партії. Саме тому на сировинних біржах торгується upstream-продукція, а не напівфабрикати або готові вироби. Коли товарно-сировинні біржі тільки створювалися, вони служили місцем для укладення фізичних контрактів на поставку таких біржових товарів, проте зі збільшенням обсягів торгів і розвитком фінансових інструментів роль бірж змінилася.

Сьогодні на них торгуються ф’ючерсні контракти на сировину — фінансові інструменти, які майже ніколи не означають реальну фізичну поставку (разом з тим така можливість не виключається). В результаті торгів встановлюється ціна, що служить орієнтиром для виробників і споживачів по всьому світу. Сама біржа при цьому нічого не купує і не продає, вона лише надає майданчик для проведення торгів професійним гравцям ринку — брокерам.
У світі існує кілька товарно-сировинних бірж, які торгують металами та розташовуються у регіонах з найбільшим попитом на них. У Китаї — це Шанхайська ф’ючерсна біржа (SHFE), у Північній Америці — Чиказька товарна біржа (CME). Однак найбільшою у світі біржею з торгівлі металами загалом та алюмінієм зокрема є Лондонська біржа металів (LME), утворена ще в 1877 році.

LME почала продавати алюміній у 1978 році. Понад століття тому, коли біржа лише виникла, брокери зустрічалися у невеликій кав’ярні неподалік від Королівської біржі та укладали угоди голосом, збираючись в коло. Сьогодні на LME щорічно торгуються близько 3,7 млрд тонн різних металів на суму приблизно $ 14,5 трлн. Це в три рази більше, ніж ВВП Японії.

У червні 2012-го року новим власником LME стала Гонконгська фондова біржа (HKEX), яка придбала її за 1,4 млрд фунтів стерлінгів.
Алюміній є найбільшим за обсягом торгів біржовим товаром серед всіх металів у світі. На нього припадає майже третина укладених на LME контрактів. На біржі торгуються понад 100 марок алюмінію від провідних виробників, вона працює більш ніж з 700 різними спеціалізованими складами для металів в 14 країнах світу. Це необхідно, щоб покупець завжди міг фізично придбати куплений метал. Попри те, що левова частка контрактів — ф’ючерсні угоди, ніхто не забороняє купувати алюміній на біржі звичайному покупцеві для виробничих потреб. Така функція біржі отримала назву «ринок останньої надії». На практиці це означає, що покупець завжди може купити, а продавець завжди може продати метал за біржовим контрактом за встановленою біржовою ціною і отримати або поставити товар на один з біржових складів.

Головним органом управління торгами є біржовий комітет, він щодня оголошує офіційну ціну дня на алюміній, встановлюючи її за сукупним результатом минулих торгів. Торгівля проходить у відповідності зі стандартними біржовими контрактами. У кожному такому контракті визначається обсяг товару (для алюмінію це мінімум 25 тонн), умови поставки (це може бути будь-який склад Лондонській біржі), термін виконання (негайна поставка, тримісячний, шестимісячний термін і т.д.) і вимоги до якості (метал повинен бути сертифікований на біржі).

Біржова ціна, що встановлюється в ході торгів, — ключовий ціновий орієнтир (price benchmark) для продавців і покупців алюмінію по всьому світу, але це не кінцева вартість металу.

Сьогодні підсумкова ціна на алюміній для споживача складається, як правило, з трьох складових: біржової ціни, регіональної премії, яка залежить від доступності металу на конкретному ринку, а також продуктової націнки в залежності від типу продукції. Якщо ціновим орієнтиром в світовій торгівлі служать котирування алюмінію на LME, то в переговорах про розмір премії за фізичну поставку виробники і споживачі орієнтуються на дані про премії, що публікуються в авторитетних спеціалізованих журналах, таких як Platts, Metal Bulletin, Nikkei.

Об’єднуючою ланкою між виробниками та споживачами металу найчастіше виступають трейдери. Вони забезпечують обробку середніх і невеликих замовлень, беруть на себе частину фінансових ризиків угоди, мають у своєму розпорядженні власні мережі складів, які зручно розташовані для споживачів, а також надають інші супутні послуги.