Як влаштований сучаний ринок алюмінію: попит

Продовжуємо розповідати про те, як влаштований глобальний ринок алюмінію і детальніше торкнемося попиту.

Світове виробництво алюмінію зростає щороку разом зі збільшенням попиту на метал. В середньому світова потреба в алюмінії збільшується на 5-7% щороку. Разом з тим зростання споживання алюмінію відбувається на тлі глобальної урбанізації (індустріалізації). І якщо в країнах з розвиненою економікою вже досягнутий високий рівень економічного розвитку, то країни, що розвиваються, дуже активно надолужують згаяне.

Глобальний алюмінієвий ринок сьогодні можна умовно розділити на дві частини: Китай і всі інші країни. За останнє десятиліття Китай продемонстрував феноменальні темпи економічного зростання, і в тому числі став найбільшим у світі виробником і споживачем алюмінію.

На КНР сьогодні припадає половина всього світового обсягу виробництва і споживання алюмінію, жодна інша країна не може наблизитися до Китаю за цим показником. При цьому всі свої потреби в первинному металі Китай закриває виключно власним же виробництвом, тому найчастіше він розглядається окремо від світового. Водночас Китай активно нарощує експорт алюмінієвих напівфабрикатів, конкуруючи на глобальному ринку з західними компаніями.

На другому і третьому місцях за обсягами споживання алюмінію — ринки Європи і США, де попит історично дуже великий через високий рівень промислового розвитку. Ще один великий ринок — Японія, не лише країна з розвиненою економікою, а й батьківщина величезної кількості технічних новинок у сфері електроніки та приладобудування. При цьому Японія повністю імпортує весь необхідний їй первинний метал, абсолютно не маючи власного алюмінієвого виробництва. Причина — у відсутності на її території потужних і дешевих джерел електроенергії. Також постійний хороший приріст споживання показують країни Південно-Східної Азії.

Найбільша кількість алюмінію йде на потреби транспортної та будівельної галузей економіки. З алюмінієвих сплавів роблять деталі фюзеляжу літаків, частини корпусів автомобілів і потягів, деталі паливних систем, систем кондиціонування, частини моторів, деталі крісел, яхти і морські судна, космічні шатли та тверде ракетне паливо.

У будівництві цей метал також завоював досить міцні позиції: без нього не обходиться жоден хмарочос, жодна металокаркасна будівля та й звичайний житловий будинок. Віконні і дверні панелі, покрівля, будівельні каркаси, фасадні та несучі конструкції, елементи зовнішнього декору, сайдинги, сходи, системи кондиціонування та опалення — ось неповний перелік виробів, які виготовляють з алюмінію.

Пакування і енергетика — галузі, які традиційно споживають чимало алюмінію (16 і 13% відповідно). Алюміній незамінний при виробництві ліній електропередач і телефонних проводів, радіолокаторів, конденсаторів тощо. А без харчової фольги та алюмінієвої бляшанки для напоїв сьогодні важко уявити сферу пакування.