Як влаштований сучасний ринок алюмінію: пропозиція

Ми починаємо цикл статей про те, як функціонує сучасний ринок алюмінію. Сьогодні розповімо про те, як змінився видобуток алюмінію із середини дев’ятнадцятого сторіччя і до сьогодні.

У період з 1854 по 1890 рік у світі виробили близько 200 тонн алюмінію. Сьогодні це вага ста пікапів F-150 з повністю алюмінієвим кузовом, які Ford виробляє кожні півтори години. Після винаходу промислового електрохімічного способу виробництва випуск і використання алюмінію стали розвиватися практично в геометричній прогресії. За наступні 10 років, з 1890 по 1899 рік, випуск алюмінію в усьому світі сягнув уже 28 тис. тонн, до 1930 року він зріс ще в 10 разів — до 270 тис. тонн, що відповідає потужності середнього сучасного алюмінієвого заводу. У середині 20-го сторіччя виробництво алюмінію у світі досягло 1 мільйона тонн на рік, а в 1973 році — 10 млн тонн. Торік світове виробництво алюмінію перевищило позначку 63 млн тонн.

Настільки стрімке зростання виробництва крилатого металу обумовили, з одного боку, розвиток технологій його виробництва, а з іншого — розширення сфер застосування. Індустріалізація, урбанізація, технічний прогрес — алюміній став незамінною складовою цих процесів. Сьогодні високе споживання алюмінію в оцінці «кілограм на душу населення» визнається економістами одним з наочних показників сильної та розвиненої економіки. Не дивно, що в лідерах за цим показником знаходяться держави з високим ВВП, що є флагманами технічного розвитку, такі як США, Японія, країни Європи.

Алюмінієвий ринок ділиться на виробників первинного алюмінію і сплавів на його основі — сегмент upstream, виробників алюмінієвої продукції — сегмент downstream і виробників алюмінію з вторинної сировини (переробка алюмінію).

Сегмент upstream — це не лише виробництво первинного алюмінію і сотень різних сплавів, а й увесь сировинний ланцюжок, який передує цьому процесу. Для виробництва алюмінію потрібно добути боксит, переробити його в глинозем і доставити на алюмінієвий завод. Найбільші світові виробники алюмінію — це вертикально-інтегровані холдинги, куди входять бокситові рудники і глиноземні заводи. Перевагою вертикальної інтеграції для великих компаній є те, що вони стають незалежними від коливань цін і багатьох інших зовнішніх факторів, забезпечуючи себе сировиною в необхідному обсязі для безперервного процесу виробництва алюмінію. Невеликі виробники, як правило, закуповують сировину у зовнішніх постачальників.

Найбільші світові запаси бокситів зосереджені у тропічних і субтропічних поясах Землі, тому основні обсяги видобутку забезпечують країни Південно-Східної Азії, Латинської Америки та Африки, а також Австралія. Зазвичай, у цих регіонах розташоване і виробництво глинозему, що дозволяє експортувати складніший продукт з доданою вартістю.