Верховна Рада легалізувала ринок металобрухту

Верховна Рада України підтримала у другому читанні та в цілому законопроект №2426 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо детінізації ринку металургійної сировини і операцій з металобрухтом)» на денному засіданні у вівторок. Як повідомляє «Інтерфакс-Україна», за законопроект проголосувало 237 депутатів. Тепер його має підписати президент Володимир Зеленський.

Документом вдосконалюється регулювання діяльності учасників ринку металобрухту шляхом спрощення порядку здійснення операцій з металобрухтом та скасування застарілої системи поділу металобрухту на побутовий та промисловий.

Також усувається кримінальна відповідальність за здійснення операцій з брухтом кольорових і чорних металів посадовими особами суб’єктів господарської діяльності, відомості про яких не включені до переліку суб’єктів господарювання, які здійснюють операції з металобрухтом. Сьогодні існування такого переліку не передбачено чинним законодавством. Усувається ряд штучних обмежень і правових колізій, які перешкоджають легальній роботі ринку, зокрема адміністративні бар’єри. А саме закон скасовує акти обстеження, які видають місцеві адміністрації.

Закон скасовує поділ металобрухту на промисловий та побутовий. Також спрощуються вимоги до заготівлі металобрухту. (Раніше, наприклад, чиновники вимагали від підприємців наявності переліку дорогого обладнання). Також спрощуються розрахунки з фізичними особами. Скасовується чинна заборона на розрахунки готівкою за металобрухт, який здають громадяни. Крім того, значно спрощується документообіг в частині фіксування фізособи.

Ще одним нововведенням стало скасування правової колізії у кримінальному законодавстві. Сьогодні, згідно зі ст. 213 Кримінального кодексу України, встановлено відповідальність за здійснення операцій з металобрухтом для посадових осіб підприємств, які не включені до переліку суб’єктів господарювання, що здійснюють операції з металобрухтом.

Водночас метпідприємства зможуть розширити кількість легальних постачальників металобрухту, звільнитися від посередників, які часто виконують тільки транзакції по легалізації металобрухту, які були заготовлені на первинному ринку металобрухту, а також позбутися від численних претензій з боку органів Державної фіскальної служби України щодо невідповідності якості угод з компаніями-заготівельниками, що виникли внаслідок непрозорості первинної заготівлі металобрухту. Крім того, в перспективі, у результаті залучення інвестицій у сферу брухтозаготівель зростуть обсяги цієї стратегічної для металургійної галузі сировини.

В результаті прийняття даного законопроекту, лише за попередніми розрахунками, з тіні буде виведено близько 20 млрд грн оборотних коштів підприємств в сфері заготівлі металобрухту, в результаті чого держбюджет України отримає близько 1 млрд грн додаткових щорічних надходжень. Також буде офіційно оформлено близько 10 тисяч працівників, що посилить їхню соціальну захищеність та знизить рівень напруженості в суспільстві.