Як відрізнити латунь від бронзи: огляд перевірених способів

Як відрізнити латунь від бронзи

Якщо із завданням відрізнити чисту мідь від сплавів можна впоратися у домашніх умовах, то вловити відмінності між латунню і бронзою доволі складно. Усе через існування безлічі марок зазначених сполук. Наприклад, латунь — це сплав міді з цинком у якості базового легуючого компонента. Проте вміст цинку в сполуці може змінюватися у широкому діапазоні величин — від 4 до 45%. Саме тому високомідна латунь марки Л96 буде істотно відрізнятися від Л59-1. Ситуація із бронзою ще складніша. Це сплав міді на базі з оловом, а також інших елементів, включаючи неметалеві домішки. Окрім того, ще існує безолов’яна бронза, де основними легуючими компонентами можуть бути алюміній, берилій, марганець, кремній або магній.

На сьогоднішній день єдиним вірним способом розрізнити латунь і бронзу залишається спектральний аналіз. До решти методик, які допомагають порівняти сплави, слід ставитись обережно.

Візуальний підхід
Латунь — сплав із високим вмістом цинку. Це зумовлює зміну кольору металу від рожево-червоного відтінку чистої міді до золотисто-жовтого. Оскільки на практиці сплави бронзи із високим вмістом олова зустрічаються доволі рідко — цьому правилу можна довіряти. Сплави з латуні мають золотисто-жовтий відтінок, із бронзи — червонуватий.

Фізика. Щільність мідних сплавів — наступний критерій, який допомагає відрізнити латунь від бронзи. Однак думка, що ваги дадуть однозначну відповідь, неправильна. Щільність різних сполук яскраво це підтверджує: латунний прокат — 8.4 — 8.7, жовта латунь — 8.43, бронза — 7.4 — 8.9. Всі величини наведені в г / куб.см. Помітно, що вага бронзи часто залежить від вмісту олова. При його входженні на рівні 8% — щільність з’єднання мінімальна і нижча, ніж у латуні. Саме тому використовувати ваги, як остаточний критерій для порівняння мідних та латунних сплавів, не рекомендується.

Магніт. Існує думка, що у процесі порівняння міді та латуні, магніт може відіграти вирішальну роль. Насправді це не так. З основних компонентів з’єднань: мідь, олово, цинк, алюміній, залізо і нікель, лише остання пара має магнітні властивості. У результаті «прилипати» до поверхні магніту будуть лише марки сплавів, які містять залізо та нікель. Слід пам’ятати й про те, що найбільшими магнітними властивостями володіє сплав, де загальна частка заліза і нікелю становить 7 — 11%. Тож, щоб цей спосіб порівняння виправдав себе, необхідно мати доволі потужне обладнання.

Термічна обробка. Метод термічного впливу є ще одним способом відрізнити латунь від бронзи. Він певніший за попередні, але вимагає деяких зусиль. Усе тому, що обидва сплави необхідно розігріти до температури понад 600 градусів за Цельсієм. За таких умов на поверхні виробів з латуні утвориться наліт попелястого відтінку, який є оксидом цинку. Також після нагрівання латунь стане пластичнішою, в той час як бронза не змінить своїх фізичних властивостей. Якщо спробувати зігнути латунну заготівлю, структура останньої не пошкодиться. Що стосується бронзи, то вона обов’язково зламається у місці перегину.

Різноманіття хімічного складу мідних сплавів ускладнює можливість точно ідентифікувати тип з’єднання. Кожен із запропонованих способів, як відрізнити латунь і бронзу не дає 100% гарантії. Тому, щоб отримати точну відповідь, краще звернутися в пункт прийому металобрухту.