Що таке «шихта»: її склад та призначення у металургії

Шихта — це комплекс мінералів, які завантажуються всередину доменної печі або іншого високотемпературного обладнання, для отримання кінцевих продуктів заданого хімічного складу і властивостей. Якщо говорити про металургію, шихта — це підготовлений до переплавки лом. Її склад часто залежить від специфіки продукту, що виплавляється з прекурсора (первинної сировини). У металургії це збагачена руда, концентрат, флюс, оборотні матеріали (шлаки, пил). Шихта, яка використовується у чорній металургії, додатково містить паливо (кокс або вугілля), а у кольоровій, навпаки, зовсім не має паливних компонентів.

У сталеплавильному виробництві нерідко використовують металізовану шихту. Сталь, отримана на її основі, значно краща за метал зі скрапу. Насамперед, завдяки стабільності складу та зниженому вмісту домішок. Отримують металізовану шихту відновленням залізної руди вуглецем або газом при температурі, яка менша за точку плавлення заліза. Окрім металізованої, існує також металева шихта. До її складу входять: чавун (твердий або рідкий), сталевий брухт. При цьому важливо щоб марка металобрухту відповідала марці сталі, яка виплавляється, а кількість рідкого чавуну не була занадто високою.

Як ми вже зазначали, металева шихта — один з компонентів для виробництва сталі. Також туди входять: флюс, окислювачі та
додаткові складові. Що стосується матеріалів для алюмінієвих сплавів, то це первинний алюміній і його ливарні сплави в чушках, алюмінієвий брухт та лігатури. Вміст Al у первинному алюмінії повинна бути не менше 99%. Зокрема, для сорту А0 концентрація металу має бути 99.0%, а для марки А7 — 99.7%.

Чим небезпечна для організму шихта?
Шихта негативно впливає на здоров’я людини через вміст SiO2. Насамперед це стосується виробництва скла, де базовим елементом виступає кварцовий пісок. Також при роботі з шихтою варто дотримуватися усіх правил безпеки і пильно стежити за процесом підготовки. Так у металургії, завантаження мокрої шихти у піч, може призвести до вибуху останньої.