Гідравлічні ножиці для металобрухту: інструкція з вибору

Однією з проблем, яка часто виникає при первинній обробці металобрухту, вважається компактування. Це ущільнення брухту до розмірів, які дозволять застосувати стаціонарне брухтопереробне обладнання. У випадку із вертикальним компактуванням застосовують потужні гідропреси, в той час як для обробки негабаритного брухту використовують навісні гідравлічні ножиці.

У більшості випадків гідроножиці виграють конкуренцію у переносних дискових пил. В першу чергу завдяки вищій продуктивності порізки та здатності не пошкоджувати оброблювану поверхню. До того ж вони значно довговічніші за диски пил (виняток становлять лише диски з алмазними вставками) і ефективніші за мобільні установки газового різання. Оскільки навісні гідроножиці можуть працювати від основної гідравлічної системи спецтехніки, то найбільшою популярністю користуються пристрої під екскаватори. Наявність подібного обладнання в пункті прийому металобрухту значно розширює спектр його послуг, оскільки у цьому випадку первинну обробку брухту можна проводити безпосередньо на будмайданчиках чи звалищах.

Зазвичай гідроножиці складаються з: корпуса, виготовленого з високоякісних конструкційних сталей та призначеного для ефективного захисту гідроприводу і робочих ножів від сторонніх зовнішніх навантажень; системи приводу — гідромотору, силового циліндра і ротатора кільцевого обертання, який розширює робочу зону ножиць до 360 градусів; робочих ножів, які конструюються за алігаторною (відкритою) схемою і розрізають шматки металобрухту на фрагменти необхідної довжини. Варто відзначити, що в конструкції навісних гідроножиць передбачений механізм фіксації металу. Він не лише запобігає вислизанню брухту під час різання, а й спроектований таким чином, щоб частини брухту, які розрізаються, просувалися всередину щелеп, де тиск буде максимальним. Додатково гідроножиці оснащують перехідною плитою, розміри та конфігурація якої дозволяють швидко приєднати обладнання до екскаватора. Найчастіше для цього використовують зубчастий зачіп, а перехідну плиту по всьому периметру захищають сталевим бандажем. Універсальність навісних гідроножиць полягає в тому, що їх можна приєднати не лише до екскаваторів (при цьому необхідно пам’ятати, що маса техніки має бути не менше 7 — 10 тонн), а й до перевантажувачів брухту. Основним критерієм продуктивності навісних ножиць вважається співвідношення робочого зусилля до маси: чим воно вище, тим кращою є модель.

Обираючи гідроножиці для металобрухту, в першу чергу треба відштовхуватися від можливостей екскаватора. Однак, якщо техніка купується разом із навісним комплектом, то увагу варто звернути на наступні моменти:
— конструкцію ножів — щелепи гідравлічних навісних ножиць повинні мати складову конфігурацію, яка забезпечить надійне захоплення брухту під час роботи;
— способи переустановлення та регулювання зазорів між ножами, які повинні бути простими та надійними;
— наявність захисних пластин, які захищатимуть тонколистовий брухт від зминання внаслідок підвищеного зазору між робочими ножами;
— жорсткість системи управління рухомим ножем;
— ступінь захищеності штока силового циліндра від зовнішніх впливів;
— можливість сервісного обслуговування обладнання;
— мінімальні габаритні розміри майданчика, на якому гідроножиці використовуватимуться.

Перед початком роботи навісні ножиці встановлюють на стрілу або руків’я екскаватора, при цьому завчасно фіксуючи ротатор. Встановлення гідроножиць на стрілу потрібне у випадках, коли необхідно розрізати брухт, що вже знаходиться на промисловому майданчику. У тих ситуаціях, коли різання металу необхідно поєднати з демонтажними роботами (зокрема, при реконструкції будівель) зручніше встановлювати ножиці на руків’я. Це збільшує радіус дії обладнання, а самі ножиці можна використати для демонтажу металевих конструкцій.