«Укроборонпром» вчиться продавати лом

Укроборонпром

«Укроборонпром» (УОП) намагається оптимізувати процес продажу металобрухту. Поки досвід державного концерну не можна назвати успішним: у минулому році лише третина виставлених на торги лотів знайшли своїх покупців. Щоб розв’язати проблему, концерн попросив допомоги у гравців ринку. Наслідком стала робоча зустріч з брухтовиками та металургами, яка пройшла 4 лютого. У концерні розраховують, що після тристоронніх консультацій справа налагодиться, а ринок отримає сировину вже на початку літа.

Перший досвід

У 2019-му «Укроборонпром» виставив на торги у системі ProZorro металобрухту на загальну суму 75,7 млн ​​грн. Однак лише 33% аукціонів завершилися підписанням договорів на поставку.

«Завдання номер один, яке ми ставимо, — щоб всі аукціони закінчувалися продажем. А наступний етап — підвищення ефективності. Якщо всі вони будуть проходити успішно, то далі ми будемо шукати способи та можливості продавати дорожче», — відзначила директор департаменту закупівель концерну Надія Бігун. І додала, що її команда вже обговорила з великими споживачами та брухтозаготівельними компаніями проблеми, які гальмують цей процес.

Щоб досягти заявленої мети, УОП доведеться зробити чимало. Річ у тім, що сьогодні складнощі виникають майже на всіх етапах реалізації металобрухту. Йдеться про малоінформативні або навіть некоректні описи лотів, «змішані» лоти (коли брухт кольорових металів реалізується разом з чорметом), відсутність на підприємствах УОП правильної та зрозумілої класифікації брухту, формуванні цін без обліку витрат покупця на оброблення та транспортування.

Крім того, брухтовики повідомляли про випадки зриву термінів поставок, складнощі з оформленням документації за договорами, а також про можливості оптимізації оплати сировини, що поставляється (зараз УОП вимагає 100% передоплату).

Фактично «Укроборонпрому», перед тим як почати продавати лом, необхідно виконати «домашню роботу». Але йому буде простіше, оскільки перед очима буде приклад «Укрзалізниці», яка допустила масу помилок, поки налагодила ефективний продаж брухту. Сьогодні металобрухт, який виникає на підприємствах «Укроборонпрому», цікавий ринку тому, що він чистий з юридичної точки зору та не проходить стадію «відбілювання», як лом звичайних трейдерів. Тож УОП ще належить навчитися сортувати вторсировину, оцінювати її, формувати прийнятну для ринку стартову ціну та умови відвантаження автотранспортом.

Всі ці проблеми пов’язані, насамперед, з відсутністю експертизи всередині самого концерну, вважає Володимир Бублей, керівник профільної асоціації «УАВтормет». Очільник асоціації вже висловив готовність допомогти держконцерну реформувати систему продажів металобрухту, в тому числі методику оцінки його вартості.

Робота над помилками

Після консультацій з ринком в «Укроборонпрому» планують розробити методологію для підприємств концерну. Як пояснює Надія Бігун, у методології будуть міститися поради по роботі з металобрухтом: як правильно сортувати вторсировину за класами, як правильно описувати лоти в оголошенні на аукціон так, щоб забезпечити максимальну конкуренцію в торгах.

Держконцерну також належить провести інвентаризацію й оцінку джерел формування металобрухту. Поки в УОП не можу назвати ні точні обсяги, ні структуру запасів вторсировини. Зрозуміло тільки, що основною сировиною є списане майно (верстати, агрегати, частини техніки тощо). Ще частина брухту УОП — відходи виробництва у вигляді стружки і залишків металу. Однак учасникам ринку важливо розуміти не лише кількісні, але і якісні показники. Усе тому, що у виробництві оборонних підприємств часто використовуються не лише чорні, але і кольорові метали та високолеговані сталі. За оцінками представників концерну, більше прозорості у цьому питанні з’явиться в березні-квітні, після того, як на підприємствах концерну будуть сформовані списки майна.

«Сьогодні ми розробляємо єдиний порядок роботи комісій по списанню. Думаю, що у лютому цей порядок буде прийнятий, і потім у комісій буде місяць-півтора, щоб цю роботу провести. Ми очікуємо, що пік продаж металобрухту припаде на початок літа, коли комісії зі списання зберуть інформацію про власність, яка не задіяна у процесі виробництва, приймуть відповідні рішення про списання або відчуження і почнеться процес продажу», — резюмувала Надія Бігун.

В «Укроборонпромі» також обіцяють розглянути можливість переходу на 50% передплату з виплатою залишку суми по факту поставки товару. Крім того, в концерні створять типовий договір продажу брухту, в якому, серед інших, будуть зафіксовані й чіткі терміни поставок.

Джерело: Uaprom.info