«Укпромзовнішекспертиза» прогнозує стабілізацію цін на металобрухт

Контейнер

Наприкінці минулого року ціни на переробний чавун на всіх регіональних ринках практично не змінилися. Про це повідомили у прес-службі державного підприємства «Укрпромзовнішекспертиза» (УПЕ). Це свідчить про те, що експортери прагнули підняти ціни на сировину, але зіткнулися з достатніми запасами у імпортерів, а також бажанням останніх імпортувати якісні марки сталевого брухту.

Ціновому протистоянню на ринку сприяла низька рентабельність торгівлі слябом та рулоном. Як наслідок, чавун купувався одиничними невеликими партіями тими заводами, які відчували гостру потребу в забезпеченні поточних виробничих програм.

«У перший тиждень січня котирування передільного чавуну знову лишилися незмінними, — заявив заступник директора УПЕ Юрій Добровольський. — Експортери намагаються підвищувати ціни, однак імпортери не погоджуються йти на поступки на тлі досить високих запасів сировини на своїх складах, а також через відсутність явного зростання цін на плоский прокат в ЄС і на ринку США. Сьогодні найбільший попит має чавун із Росії, чиї виробники ще не закрили книгу замовлень на січневе виробництво».

Згідно з прогнозами експертів «Укрпромзовнекспертизи», у січні котирування передільного чавуну будуть коливатися в широкому ціновому діапазоні. Спроби трейдерів підвищити ціни натраплять на опір імпортерів, які вже зараз відчувають певні труднощі з реалізацією плоского прокату. Також стабілізації попиту і вартості матеріалу посприяє загасання цінового зростання в сегменті довгого прокату.

За словами експерта, у першій половині грудня котирування металобрухту зростали через обмежену пропозицію і зростання попиту на прокат. Попри позитивну тенденцію, трейдери не поспішали продавати накопичену сировину, очікуючи підвищення цін у найближчому майбутньому. У другій половині грудня котирування стабілізувалися на тлі наближення новорічних свят і ситуативного ослаблення попиту на готовий прокат. Крім того, різниця цін на лом і сталеву заготовку звузилася до мінімально допустимого значення. Як результат, чимало металургів віддали перевагу імпорту напівфабрикатів.

У січні основні гравці повертаються до активних переговорів після тривалих новорічних канікул, однак угоди укладалися одинично. Найбільший попит має сировина з ЄС, тоді як американський лом, навпаки, неконкурентний за ціною — комерсанти з США готові відвантажувати матеріал за цінами не нижче 310 дол. / Т CIF, оскільки внутрішні ціни на американському ринку вже зросли до 250 дол. / Т EXW.

Аналітики УПЕ вважають, що у січні котирування металобрухту стабілізуються. Тривале цінове зростання у попередні місяці зумовить збільшення продуктивності брухтозаготівельних галузей у США та ЄС. Швидке зростання цін стане фактором падіння рентабельності торгівлі металопрокатом основних імпортерів. До того ж високі запаси металобрухту, які сформували великі покупці, чинитимуть тиск на попит.

Тож попри існування багатьох стримуючих факторів, навряд чи варто розраховувати на падіння котирувань брухту в силу домінуючого зростання цін на ринку довгого прокату. Підтримку цінам надасть і сезонне скорочення збору брухту, і зростання внутрішніх цін у США, а також на ринках найбільших постачальників брухту з ЄС — Німеччини та Великобританії. Фахівці УПЕ прогнозують, що ціни на лом у січні коливатимуться від 290 до 310 дол. / Т CIF.