Особливості прийому брухту чавуну

Чорні метали, до яких відносяться залізо, сталь та чавун, відіграють важливу роль у вітчизняній економіці. Вони характеризуються підвищеною міцністю, довговічністю та відмінними експлуатаційними характеристиками, завдяки чому їх залюбки використовують у машинобудівній, приладобудівній, будівельній, військовій та інших галузях. Те ж саме стосується і брухту чорних металів. Зокрема, лом чавуну дуже затребуваний у промисловості, адже його переробка менш затратна від виробництва металу, а також економить чимало часу і коштів.

Загалом до брухту чормету найчастіше відносять стружку, відходи металопереробки та лиття. На ринку вторинної сировини ціна на них залежить від багатьох факторів. Основними вважаються: об’єм партії (чим він більший, тим вища ціна), а також габарити, товщина і чистота металу. Крім того, існують додаткові вимоги, які висувають пункти прийому. Це відсутність у складі брухту небезпечних для здоров’я і життя людини компонентів, допустимий рівень радіації та відсутність хімічних рідин і масел. На вартість чавунного брухту безпосередньо впливає його якість. Матеріал не повинен містити проіржавілих або пошкоджених кислотами деталей, а також включень у вигляді інших кольорових металів.

Існує чотири категорії чавунного брухту: 17А — брухт промислових галузей, з габаритами не більше 150 см по довжині, 50 по ширині і 50 по висоті; 19А — чавун з високим відсотком вмісту фосфору, з габаритами по довжині / ширині / висоті не більше 150 × 50 × 50 см; 20А — негабаритний чавунний брухт, де вага одного виробу не перевищує 5 тонн; 22А — негабаритний брухт чавуну з високим відсотком вмісту фосфору в сплаві.

Чавунний брухт категорій 17А та 18А найчастіше утворюється під час утилізації вживаних деталей, різноманітних промконструкцій та механізмів. Також сюди можна віднести художнє лиття (решітки та огорожі), плитку для підлоги, підставки та корпуси стаціонарних установок, різні чавунні ємності тощо. У випадку із габаритним брухтом максимальний розмір шматка чавуну повинен бути не більше 150 см по довжині і 50 см по ширині і висоті. Також існує певне обмеження і по вазі — маса деталі не повинна перевищувати 1 тонну. Відсоток засміченості, як правило, має бути не більше 5% від загальної ваги металобрухту. Іноді він може коригуватися приймаючими фахівцями в процесі оцінювання вторсировини безпосередньо при прийомі.