Як максимально заробити на металобрухті?

Брухтозаготівля

У багатьох людей металобрухт припадає пилом без діла або зберігається в гаражі як сміття. Але водночас хтось цілеспрямовано збирає або скуповує брухт, щоб потім перепродати його дорожче. Багато хто недооцінює реальні вигоди від здачі металу, вважаючи його просто марним мотлохом. Однак при грамотному підході брухт може стати хорошим інструментом для заробітку та інвестицій.

Для справжнього господаря важливо не просто знайти, зібрати й здати металеві відходи, звільнивши від них простір, але ще й зробити це з максимальною вигодою. Відразу відзначимо, що літо — не найкращий час для здачі металобрухту! В цей час його якраз буде вигідніше збирати або закуповувати.

Сезонність
У брухту чорних і кольорових металів є така яскраво виражена особливість, як сезонні коливання закупівельної ціни. Для чормета ця різниця досягає 30-50%, а для міді 15-20%. Звичайно, щоб добре заробити — потрібні великі об’єми металу, які вимірюються в тоннах. Але навіть при менших обсягах сировини варто дочекатися слушного моменту і здати брухт за максимальною ціною. Влітку середня ціна на прийом чорних металів знаходиться в межах від 3.5 до 4.5 гривень за кілограм. А мідь беруть по 111 гривень. Зростання цін на ці матеріали починається пізно восени, ближче до зими, і поступово зростає до початку весни. Наприклад, ранньою весною 2018-го року чорний брухт брали по 6 гривень за кілограм, і ця ціна була на 50% вище тієї, що пункти прийому давали потім влітку. Якщо подивитися на сезонну різницю в ціні на мідь, то взимку це було 145 гривень, а влітку 120.

Необхідно враховувати, що крім сезонних коливань на вартість металу на українському ринку також впливають і інші важливі чинники, які не завжди можна передбачити.

Обсяги металобрухту
При здачі великих оптових партій металу його ціна буде значно вищою. Тому якщо ви плануєте заробити на брухті, а не просто очистити територію від непотрібного мотлоху, то немає сенсу здавати менше однієї тонни. Починаючи з 5 тонн, вартість брухту зростає на 10-30% завдяки обсягу.
Сорт металу
Вид і стан брухту визначається по ДСТУ і має суттєвий вплив на його цінність. Весною 2019-го року за 500, 501 і 506 категорії давали на 3% більше, ніж за змішані відходи 509 групи й на 20% більше, ніж за стружку 503 категорії.
Рівень засмічення

Це показник засміченості металу, який регламентується в ДСТУ і становить 3-5%. Саме тому іржавий, горілий або викопаний метал коштує дешевше.
Заповненість складів меткомбінатів
Кінцеві споживачі брухту в Україні — металопереробні комбінати. Ці підприємства і встановлюють найвищу закупівельну ціну на лом на ринку. У період активної закупівлі й накопичення ними сировини — попит на брухт підвищується. До зимового періоду, як правило, комбінати створюють чималі запаси сировини на своїх складах і працюють за їх рахунок. Відповідно, сезонне відновлення закупівель брухту на початку весни призводить до зростання цін на внутрішньому ринку. Залежно від ряду факторів в цей період стрибок ціни може скласти від 10 до 50%!
Розмір експортного мита
Зараз в Україні діє підвищене мито на вивіз чорного брухту в розмірі 58 євро за тонну. Для міді вже кілька років діє ставка в 15%. Високе мито істотно впливає на ціну брухту в Україні, знижуючи її у порівнянні зі світовими цінами. Вартість фрахту суден для перевезення брухту в портах також має деяке значення для внутрішньої ціни.
Поточна ситуація на зовнішніх ринках
В останні роки основним споживачем українського експортного металобрухту є Туреччина. Наприклад, у серпні 2017-го це стало причиною того, що ціни різко пішли вгору і навіть перевищили зимові показники. Одним із головних конкурентів на зовнішньому ринку брухту для України є Молдова.
Коливання курсу національної валюти
Останні роки курс гривні стабільно девальвує від осені до зими, а в літній час тримається або навіть трохи підростає. Протягом року курс коливається зазвичай в рамках 5-10%. Однак різке падіння гривні може істотно знизити прибутковість операцій з брухтом на внутрішньому ринку.

Якщо закуповувати тонну міді влітку за поточною ціною, то взимку її можна буде перепродати значно дорожче. Так, пролежавши в сараї кілька місяців до приходу весни, тонна міді додасть до своєї вартості ще 950 доларів. Кілограм чорного брухту за цей же час подорожчає десь на 2 гривні. У такому випадку на тонні чормета можна заробити до 77 доларів. У разі затримки морозної погоди й пізнього приходу весни максимально вигідна ціна протримається досить довго. Тому важливо стежити за погодними умовами: як тільки вони стануть комфортними для збору металобрухту — ціни почнуть знижуватися.

На сезонному зростанні цін на чорний метал можна заробити більше, ніж на міді, але зробити це буде складніше. Адже щоб заробити 1000 доларів, буде потрібно зібрати 13 тонн чорного брухту, а це доволі великі об’єми. Його потрібно буде десь зберігати, щоб доставити таку кількість металу в пункт прийому будуть потрібні додаткові витрати на його навантаження та перевезення вантажівками.

У плані прогнозованості динаміки цін, кольорові метали виглядають стабільнішими, оскільки підвищений попит на ці матеріали та їхня висока вартість в умовах вільної конкуренції на ринку більше залежать від світових цін, ніж від внутрішньої нестабільності. При наявності часу та ресурсів брухт потрібно збирати або закуповувати в літній сезон за найнижчими цінами та уважно стежити за їхнім ростом, особливо в зимовий час, щоб потім вчасно здати протягом року з максимальною вигодою. Як правило, кінець зими або рання весна — найкращий час для здачі металобрухту. При правильному підході на цьому можна непогано заробити.