Огляд верстатів для обробки кабелю

Ефективність роботи пунктів прийому багато в чому залежить від якісного поділу металобрухту на чорний та кольоровий. Яскравий приклад — брухт кабелю. У ньому міститься чимало цінних металів, проте їх відокремлення від ізоляції часто викликає проблеми. Термічна обробка, яку застосовують на невеликих електромонтажних виробництвах, призводить також до випалювання металу, а ручний спосіб обробки невигідний при зростанні масштабів робіт. Саме тут у нагоді стають стрипери — спеціалізовані інструменти, які служать для зняття ізоляції з різних проводів, а також забезпечують їхню зачистку.

Принцип дії механічного стрипера полягає в наступному: привідні напівножі , які повторюють форму зовнішнього обплетення кабелю, розрізають шар ізоляції та відокремлюють її від металевої жили. Спеціальний блокувальний вузол, що входить до конструкції стрипера, не дає ножам пошкодити жилу, а примусове прокручування кабелю уздовж своєї осі дозволяє повністю звільнити його від шару ізоляції. Продуктивність стриперів визначається швидкістю обертання рухомих напівножів, а їх ефективність — співвідношенням параметрів потужності приводу та діаметра оброблюваного кабелю. Ще одна перевага цих інструментів — компактність. Вони не займають багато місця, легко встановлюються і не потребують значних зусиль при транспортуванні.

Дехто вважає, що використовувати стрипер під час обробки кабелю необов’язково, оскільки звичайний ніж здатний легко замінити дороге обладнання. Насправді це не так, оскільки ніж, на відміну від стриперів, не враховує особливості різних видів кабелю. До того ж стрипер «вміє» видаляти ізоляцію з окремої проводки, зачищати виті пари, готувати коаксіальні кабелі, позбавляти від ізоляції оптоволоконні та силові кабелі тощо.

Які ж існують види механічних стриперів:

  • найпростіші моделі. Це звичайні верстати, призначені для зняття ізоляції, які багато в чому схожі на бокорізи. Таким інструментом знімають ізоляцію на окремих жилах. На лезах є виїмки з різним радіусом, що дозволяють підібрати потрібну виїмку для жили певного перерізу;
  • ручні напівавтоматичні. Такі верстати мають дві пари губок, оснащених лезами. Для зняття ізоляції потрібно кінець проводу розмістити на робочій зоні верстата. Коли ручки змикаються, леза роблять надріз на ізоляції, а губки забезпечують її зняття з жил. Особливість цих стриперів полягає в регульованому упорі, за рахунок якого верстат регулює довжину кабелю, що підлягає обробці.
  • для витих пар. Це верстат, який має затиск і вбудоване лезо, завдяки чому схожий на канцелярський ніж. Він не лише акуратно знімає ізоляцію та зачищає метал, а й відмінно служить для підготовки кабелів до встановлення F-конекторів.
  • для коаксіальних кабелів. Зовні такий стрипер дуже нагадує попередній, але має кілька ключових відмінностей. У нього два леза замість одного, а також є змінна вставка затиску, яка дозволяє працювати з проводами різного перерізу. Пара лез допомагає одночасно надрізати зовнішню і внутрішню ізоляцію кабелю. Стрипер для коаксіальних кабелів вимагає точного налаштування, враховуючи шар зовнішньої ізоляції кабелів та товщину центральних жил.
  • для силових кабелів. Цей вид стриперів, оснащений плаваючими лезами. За рахунок своєї оригінальної конструкції, леза можуть надрізати кабель вздовж і поперек ізоляції. Це актуально для тих випадків, коли потрібно зачистити віддалену від кінця дроту ділянку.
  • для оптоволокна. Верстат, призначений для оптоволоконних кабелів, зовні виглядає дуже просто, але при цьому коштує недешево. Виїмки у його лезах повинні бути дуже маленькими і відповідати жорстким допускам, адже при роботі з оптоволокном необхідно знімати тонкий лаковий шар, не пошкоджуючи при цьому скло.
  • автоматичний верстат. Найпоширеніший вид стриперів, який до того ж оснащений електроприводом. Є окремі моделі, в яких передбачена функція одночасного очищення, обрізки та скручування жил проводів, що особливо актуально для багатожильної проводки.