Від чого залежать ціни на брухт кольорових металів?

Ціна кольорових металів на світовому ринку залежить від багатьох причин, основною з яких є дефіцит. Труднощі із вилученням металів з породи, додаткова переробка сирцю — все це в сукупності впливає на остаточну вартість сировини. Оскільки процес видобутку кольорових руд є доволі затратним, а попит на метали постійно зростає, металургійним підприємствам набагато вигідніше закуповувати вторинну сировину. Втім, ціна на кольоровий металобрухт також є доволі чутливою і сьогодні ми розглянемо основні фактори, які впливають на його вартість.

Першим і найголовнішим чинником є потреби внутрішнього ринку. Вітчизняні підприємства з обробки кольорових металів відіграють ключову роль у формуванні цін на вторинну сировину. В Україні існує заборона на вивезення кольорового металобрухту, а це означає, що експорт не впливає на його вартість. Однак, держава не забороняє вивозити готові вироби з кольорових металів, тому доволі часто ціна брухту залежить саме від вартості таких виробів.

Попит, який створюють меткомбінати, є ще одним фактором, який впливає на вартість лому кольорових металів. Чим вищі обсяги виробництва на металургійних підприємствах, тим більшої кількості сировини вони потребують, а отже і ціни на металобрухт зростають. Можливий також і зворотний сценарій: знижується попит на кольоровий брухт і його вартість падає. Через те, що кольорові метали та сплави широко застосовуються у багатьох галузях промисловості, ціни на вторсировину одразу реагують на зростання або спад промислового виробництва в країні.

Валютний курс і міжнародні біржі металів. Оскільки ціни на внутрішньому ринку нерозривно повязані із міжнародними, суттєвий вплив на ціну кольорового металобрухту мають валютні стрибки та котирування на світових біржах. Навіть якщо вартість брухту на Лондонській біржі металів (LME) не змінилася, ціна в гривнях, через ослаблення або зміцнення вітчизняної валюти, може різко стрибнути в ту чи іншу сторону .

Не останню роль у формуванні цін на кольоровий металобрухт брухту складають і витрати на логістику, які, у свою чергу, залежать від цін на паливно-енергетичні ресурси та відстаней. Активне втручання держави — ще один чинник, який може серйозно вплинути на ціни і стан галузі загалом. До прикладу, уряд може скасувати існуючі або запровадити нові податки, мита або ж ввести або ліквідувати ембарго на експорт чи імпорт певних видів продукції тощо.

Сезонність. Як це не дивно, але вартість лому кольорових металів може коливатися залежно від пори року. Традиційно, через складні погодні умови, у зимовий період спостерігається застій на ринку металобрухту.

Вище ми перерахували основні фактори, які впливають на ринкову вартість вторсировини. Однак, існують і форс-мажорні обставини, які можуть різко змінити ситуацію на ринку. Зокрема, підвищення військової активності у останні роки спровокувало зростання виробництва у сфері оборонно-промислового комплексу, а це, в свою чергу, призвело до збільшення попиту на певні категорії кольорових металів (мідь, титан, алюміній та ін.) і, як наслідок, до зростання цін.