ЄЕК вводить мито на імпорт оцинковки з України

Департамент захисту внутрішнього ринку Євразійської економічної комісії (ЄЕК) пропонує ввести антидемпінгове імпортне мито на оцинкований прокат (ОЦП) з України та Китаю. Про це йдеться у доповіді департаменту. Відтак, росіяни збираються оподаткувати український імпорт прокату митом у 23,9%, китайський – у 17%. Термін дії міри – 5 років.

Відомо, що дії ЄЕК стали реакцією на введення антидемпінгового мита на оцинковку з Росії у розмірі 47,57%, яку в червні 2019-го року ввела Україна строком на 5 років. Таке ж мито, але у розмірі 22,78%, українці ввели для Китаю.

Нагадаємо, ініціатором українського розслідування, яке почалося восени 2018-го року, виступив ММК ім. Ілліча, який займає приблизно 35% внутрішнього ринку оцинковки. Проте російське розслідування почалося ще раніше – 29 червня 2018 року. Тож українське було дзеркальною відповіддю на нього, але закінчилося швидше.

Згідно з доповіддю ЄЕК, з січня 2015 року до кінця 2017-го зростання споживання оцинкованого прокату в країнах Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) склало 8%, імпорт з України при цьому виріс на 17,4%. Це призвело до скорочення долі товару, зробленого на ринках ЄАЕС. До того ж ціни на оцинкований прокат з України були нижчими. Це призвело до падіння рентабельності виробництва і продажів цього товару в країнах ЄАЕС.

«Ми припускали, що поставки ОЦП з Китаю та України носять демпінговий характер і завдають збитку російському ринку. Тепер це припущення знайшло підтвердження», – прокоментував пропозицію ЄЕК представник «Северсталі», яка ініціювала розслідування.

Наслідки від введення російських контрзаходів можуть бути досить відчутними для українських виробників. Зокрема, якщо «Юністіл» у 2018-му році експортував до Росії лише 3,6 тис. тонн (7% від усього об’єму) ОЦП, то об’єми експорту оцинковки ММК ім. Ілліча склали 83 тис. тонн. У 2017-му році українські виробники експортували до Росії 126,1 тис. тонн оцинковки на суму понад $74 млн. Це, по суті, приблизно третина внутрішнього ринку.

Експорт оцинковки в Росію не скоротиться одномоментно, але залежно від розміру встановлених мит він може істотно просісти.

«Українські постачальники почнуть продавати оцинковку на внутрішній ринок, адже звідти витіснили російських постачальників за допомогою мит. А швидко наростити постачання на ці декілька десятків тисяч тонн в інші країни буде складно», – прогнозує Андрій Глущенко, аналітик GMK Center.

Але внутрішній ринок теж не гумовий. Тому не виключено, що українським виробникам доведеться стримати свої амбіції щодо розвитку виробництва ОЦП.