Іржавий швелер: ціни та брухтозаготівля лягли на дно

Грейфер

«Укрзалізниця» позбавляється від непотрібного брухту

Головною подією українського ринку металобрухту в серпні стало відновлення тендерів «Укрзалізниці» (УЗ) через систему електронних торгів ProZorro.Sales. Компанія з початку року намагалася запустити цей процес, але лише змінивши умови відвантаження сировини з EXW Склад продавця на FCA, на аукціони прийшли реальні покупці — металургійні підприємства.

Отже, в серпні УЗ вдалося реалізувати майже 63 тис. тонн брухту й фактично забезпечити металургів України сировиною на найближчі півроку. Цікаво, що після останніх торгів і металурги, і представники УЗ виступають за подальшу плідну співпрацю.

В «Укрзалізниці» зацікавлені ​​продавати лом, оскільки виручені від його реалізації кошти компанія зможе направляти на ремонти, оновлення вагонного парку та інфраструктури. Лише у минулому місяці залізничники заробили, по суті, на непотрібному майні близько 350 млн грн. До того ж «Укрзалізниця» неодноразово заявляла, що має близько 16 тис. cписаних на металобрухт вагонів, вартість яких, за попередніми оцінками, становить 2,5 млрд грн.

Брухтозаготівля влітку опинилася у крутому піке

Металобрхут від залізничників важливий для ринку ще й тим, що з його допомогою можна змінити неприємну щорічну тенденцію падіння брухтозаготівель і збалансувати ринок на вересень — жовтень.

Наприклад, у травні брухтозаготівельні організації заготували 360 тис. тонн сировини. У червні цей показник знизився до 324 тис. тонн, а в липні обвалився до 192 тис. тонн. У серпні ситуація ще погіршилася: брухтозаготівля опустилася до позначки 188 тис. тонн. Очевидно, що металобрухт УЗ дозволить частково наповнити ринок металобрухту, який влітку традиційно просідає.

Характерно, що за 8 місяців 2019-го року брухтовики заготували 2,1 млн тонн брухту, тоді як за аналогічний період минулого року — 2,46 млн тонн. Основна причина — метзавод «Електросталь», який фактично залишив ринок, але формально виробляє близько 10 тис. тонн квадратної заготовки щомісяця.

2-річний мінімум

Ну і звичайно ж вплив цін на ринок. При цьому варто говорити про загальний тренд на зниження котирувань на брухт і на напівфабрикати з готовою продукцією в серпні з поставкою на вересень, що абсолютно нехарактерно для цього періоду часу.

Наприклад, у чорноморському басейні котирування базового виду брухту HMS 1/2 (80:20) за минулий місяць знизилися на $ 24 / т і зафіксувалися на рівні $ 268-270 / т CFR, що є 2-річним мінімумом. Більш того, у вересні ситуація погіршилася, оскільки за підсумками 1 декади місяця ціни знизилися до $ 240 / т.

Не відстає і вартість квадратної заготовки, яка втратила близько $ 40 і зараз реально продається по $ 360 за тонну FOB Чорне море. Дешевшають також інші види металопродукції — чавун, арматура, г / к рулон, хоча в їхньому випадку падіння цін за місяць не таке яскраво виражене.

Туреччина почала оживати

У червні турецькі металурги істотно знизили поставки брухту до країни, імпортувавши лише 1,3 млн тонн. Це майже на третину менше, ніж у травні. Втім, вже в липні галузь поліпшила це показник до 1,83 млн. Т (+ 43%) на тлі поповнення складських запасів у метзаводів. Водночас це ніяк не відбилося на виробничих показниках електрометалургів Туреччини, у яких липневе виробництво електросталі зменшилася на 7% у річному еквіваленті.