Крок аукціону: як «Укрзалізниці» вдалося знайти покупців на брухт

Вагони

Після провалу травневих і червневих торгів металобрухтом в «Укрзалізниці» остаточно зрозуміли, що треба щось змінювати. У результаті УЗ довелося багато в чому піти назустріч ринку та прийняти умови потенційних покупців. Здогадатися, що саме слід змінити, було нескладно. Свої пропозиції споживачі металобрухту неодноразово озвучували публічно.

Назустріч клієнту
В асоціації «Укрметалургпром» раніше називали такі проблеми з торгами металобрухтом:

  • Збереження металобрухту та невизначеність його місцезнаходження (він знаходиться на розкиданих по всій території країни майданчиках, а УЗ не гарантує збереження брухту).
  • Навантаження металобрухту (покупець власним коштом виконує сортування, порізку й навантаження брухту; вартість навантажувальних робіт умовами торгів не визначена, що збільшує витрати покупця на 1000-1500 грн на тонні).
  • Подача вагонів (покупець зобов’язаний самостійно забезпечити вивезення брухту).
  • Штрафні санкції (за 100%-ї передоплати термін поставки в договорі відсутній, при цьому покупець платить штраф УЗ в розмірі 10% від суми договору, якщо вчасно не вивезе брухт з майданчика).

До серпневих торгів «Укрзалізниця» поліпшила для покупців умови продажу брухту. Головною з них стала зміна умов відвантаження брухту – з EXW Склад (самовивезення з території продавця) на FCA. «Відтепер ми реалізуємо брухт, який вже завантажений у вагони. Крім того, зменшили до 50% передоплату, після якої будемо починати відвантажувати брухт (раніше була 100%). А за несвоєчасне відвантаження запроваджуємо штрафні санкції для компанії», – прокоментував Артур Рєзнік, директор з правових питань та майнової політики «Укрзалізниці».

Експерти галузі позитивно оцінили кроки держоператора назустріч потенційним покупцям.

«Укрзалізниця» врахувала майже все, про що ми говорили на нарадах як про недоліки процедури торгівлі брухтом. У компанії запровадили прийнятні умови передоплати (50%), навантаження за рахунок відправника, розбивку лотів на прийнятні обсяги, продаж окремо за видами брухту, без змішування у пропонованих лотах, відповідальність за зрив поставки та інше», – каже Володимир Бублей, президент асоціації «УАВтормет».

Серпневий прорив
На торги 21-23 серпня УЗ виставила 26 лотів обсягом 71,5 тис. тонн різного брухту на загальну суму 379,4 млн грн. Зрештою за три дні торгів УЗ продала 65 тис. тонн брухту на 350 млн грн. У перший день торгів, 21 серпня, «Укрзалізниця» продала шість лотів із брухтом загальною вагою понад 6 тис. тонн на 34,6 млн грн. Три з шести лотів із брухтом (понад 1,7 тис. тонн за понад 9 млн грн) купив «Метінвест-Ресурс». Інші два лоти (понад 1,7 тис. тонн брухту на 10 млн грн) забрав метзавод «Дніпросталь» (входить до структури «Інтерпайп»), а ще один – 2,6 тис. тонн за 15,4 млн грн – придбав завод «Енергостіл».

На торгах 22 серпня покупці придбали 39,4 тис. тонн брухту за 216,3 млн грн, у тому числі п’ять із шести лотів (понад 25,6 тис. тонн брухту на 142,6 млн грн) купив завод «Дніпросталь», а «Метінвест-Ресурс» забрав 17,5 тис. тонн за 73,7 млн грн. Шість лотів загальною вагою 17,5 тис. тонн на суму 97,3 млн грн УЗ продала 23 серпня. Чотири з них (майже 15 тис. тонн на 82,6 млн грн) викупив «Метінвест-Ресурс». Решта лотів купили завод «Дніпросталь» (2,35 тис. тонн за 13,4 млн грн) та Ніжинський дослідно-механічний завод (216,5 тонн за 1,3 млн грн).

Загалом на аукціон було виставлено 14 лотів, але щодо восьми з них торги не відбулися. За результатами триденних торгів запаси брухту «Метінвесту» поповнилися на 34,2 тис. тонн на суму 165,3 млн грн, а «Інтерпайпу» – на 29,975 тис. тонн на суму 166 млн грн. Відзначимо, що серпневі торги УЗ ще не завершені. 28 серпня розпочалися дрібні аукціони, загальний обсяг металобрухту в яких склав лише 3,6 тис. тонн.

Можуть, якщо захочуть
Серпневі торги металобрухтом стали для «Укрзалізниці» найуспішнішими цього року. Споживачі теж задоволені, оскільки компанія пішла назустріч гравцям ринку. «Майже всі лоти купили кінцеві споживачі – «Інтерпайп» і «Метінвест». Коли покупці бачать терміни поставок, відповідальність за зрив, для них знижується невизначеність», – додає Володимир Бублей.

«Укрзалізниця» планує списати на брухт близько 16 тис. старих вагонів. Тому компроміс між держоператором і покупцями брухту відкриває непогані перспективи для металургів щодо формування гарантованих джерел сировини. Утім, навряд чи УЗ піде назустріч в інших фундаментальних питаннях взаємин з клієнтами (вантажовідправниками) – щодо тарифів на вантажоперевезення, охорони та збереження вантажів тощо. Розв’язання питань із брухтом є значно простішим і менш болісним для держперевізника і є скоріше врегулюванням непрофільної бізнес-активності.

Цінове питання
Відкритим залишається питання майбутніх цін на сировину. Усе тому, що вартість лотів УЗ виявилася вищою за ринкову. «З урахуванням того, що ціна на металобрухт на світових ринках знизилася і продовжує падати, вже восени серпневий рівень цін буде неприйнятним. «Укрзалізниці» необхідно адаптувати ціни під ринкову кон’юнктуру в бік зниження», – відзначають в «Інтерпайп».

Упродовж останніх тижнів, на тлі різкого падіння цін на залізну руду та низький попит на металопродукцію, вартість брухту також знижувалася.

«Ціна металобрухту на світовому ринку знизилася менше, ніж на залізну руду. Однак попит на цей вид сировини все одно різко скоротився. УЗ успішно розпродала свій брухт, і задоволені споживачі брухту, розраховуючи на осінню активність заготівлі, з 1 вересня хочуть знизити закупівельні ціни», – зазначає Микола Потилко, комерційний директор ТОВ «УкрМет Центр».

В «Інтерпайп» очікують, що ціна на брухт з вересня може ще більше знизитися. Якщо брати до уваги тільки фактор зміцнення гривні, то зниження має становити близько 10%.

Джерело: https://gmk.center