Класифікація вторинного алюмінію

Вторинний алюміній доволі суперечливий метал: володіючи низькою вартістю прийому, він залишається одним із найбільш доступних видів кольорового металобрухту. Категоризація металевих відходів алюмінію та його сплавів доволі різноманітна та відрізняється великою кількістю підгруп і багаторівневою структурою. Причому в пунктах прийому металобрухту ця класифікація може суттєво різнитися від державних стандартів.

Якщо говорити про державні норми, то у відповідності із ними сортування брухту алюмінію має проводитися за наступними критеріями: клас — згідно із цією категорією алюмінієвий металобрухт може бути трьох класів (кусковим, стружкою та рештою вторинної сировини); група — у відповідності із нею лом алюмінію поділяють на 10 секцій, що відрізняються хімічним складом та типом сплаву; сорт — диференціація брухту алюмінію проводиться за зовнішніми ознаками: виглядом і формою виробів.

Варто наголосити, що поряд із чистим алюмінієм (такими вважаються сполуки, де вміст металу складає не менше 99%) до пунктів прийому часто надходить металобрухт із високим вмістом інших елементів: міді, кремнію, нікелю та інших. Такі сплави, отримані на основі алюмінію, держава розділяє на два види: деформовані (вони застосовуються при виготовленні листів, прутів, дроту, інших профілів) та ливарні, які використовуються для фасонного лиття. Подальша класифікація цих сполук пов’язана із характером термообробки та хімічним складом, зокрема вмістом базових легуючих елементів.

До категорії низькосортних держава відносить подрібнений брухт, зокрема стружку різного походження: токарну, сверлильну або фрезерну. Єдина вимога до цього виду лому — сортування за видами сплавів. Стружка, що складається із різносортних сплавів, як і результат обробки великих профілів, приймається окремо. Третій тип алюмінієвої стружки, що здається як самостійна категорія відходів, — вьюноподібна. На сьогоднішній день доволі широко представлена категорія побутового брухту алюмінію, але вона поступово витісняється нержавійкою та виробами із багатошаровим дном.

Вище ми розповіли про категоризацію алюмінієвого металобрухту згідно із державними стандартами, проте у пунктах прийому існують свої правила прийому лому алюмінію. Зокрема, його поділяють на брухт електротехнічного алюмінію (алюміній кабельний, чистий, той, який використовується в електротехніці); брухт харчового алюмінію — найпоширеніший вид брухту (каструлі, каністри, ложки і т.д); брухт профілю (різний віконний, дверний алюмінієвий профіль); брухт профілю (термовставка) — профіль з термовставкою; брухт моторного алюмінію — метал із з корпусів двигунів; брухт побутового алюмінію (дверні ручки, побутова техніка); брухт літакового алюмінію; брухт уживаних алюмінієвих бляшанок; брухт алюмінію (фольга) — фольга, відходи фольги, актуальні для заводів, що виробляють харчову упаковку; брухт алюмінію (стружка) — різні види алюмінієвої стружки; брухт алюмінієвого кабелю; брухт алюмінію (шлак).