Брухт кабелю: види та особливості прийому

Брухт кабелю

Брухт кабелю, який відпрацював свій експлуатаційний термін, високо цінується у пунктах прийому металобрухту. Насамперед завдяки кольоровим металам (міді, алюмінію, свинцю), що входять до його складу. Однак існує один негативний аспект, пов’язаний з цим видом брухту, а саме — необхідність його попереднього очищення.

В залежності від призначення, брухт кабелю також поділяють на:

  • лом силових кабелів;
  • брухт кабелів для зв’язку (комп’ютерних, телефонних);
  • брухт контрольних кабелів;
  • лом монтажних кабелів;
  • брухт обмотувальних кабелів;
  • лом неізольованих дротів.

Брухт силових кабелів справедливо вважається найціннішим. Кількість жил у них може сягати до п’яти одиниць, кожна з яких матиме перетин від 1.5 — 1000 кв. мм. Також вигідно здавати на брухт кабель, який використовувався при монтажі установок. Відмінність таких виробів від силових аналогів полягає у їх високій гнучкості.

Наступний вид кабельних відходів — телефонні з’єднання. У більшості випадків це кручені пари, що складаються з безлічі тонких мідних жил, які ускладнюють відокремлення металу від оболонки під час утилізації. Контрольні кабелі, включаючи магістралі сигналізації, складаються з декількох, іноді однієї жили. Допускаються також алюмінієві жили з мідним покриттям. Обмотувальні дроти також підійдуть на прийом брухту кабелю. Такі вироби можуть мати оболонку або лише шар ізоляційної емалі.

Як же відбувається оцінка брухту кабелю у пунктах прийому? Для цього беруть метр виробу, визначають вміст кольорового металу в ньому, наявність свинцевого покриття і трудомісткість процесу. Після цього вже дається точна ціна за метр такого кабелю.

Існують кілька способів оброблення кабельного брухту: механічний, термообробка та шредер. Перші два цілком доступні в домашніх умовах, однак не завжди економічно вигідні. Також до механічної обробки відноситься обробка кабелю на спеціальних верстатах.

Термообробка — ще один спосіб видалення неметалевих елементів, який має обмеження по товщині жил та їхньому складу. Так, не рекомендується випалювати тонкожильний кабель, оскільки метал може вигоріти разом з обмоткою. Крім того, обплетення з алюмінію або свинцю може призвести до забруднення мідної жили.

Ще один популярний вид брухту — лом струмопровідних магістралей. Він містить чимало кольорових металів, тому приймається в обробленому і необробленому вигляді. Закономірно, що в останньому випадку вартість брухту буде нижчою.