Класифікація брухту магнітів та магнітних сплавів

Брухт магнітів

Сьогодні магніти вважаються затребуваним матеріалом на ринку металобрухту. Їх часто купують з метою відправки на продаж за кордон або ж реалізації вітчизняним підприємствам, які використовують їх у радіотехніці, електроніці, промисловому обладнанні.

Магніти класифікують за різними ознаками, однак основними вважаються наступні параметри: геометрична форма (сегментні, дугоподібні, циліндричні); кількість полюсів та яскравість їх вираження; схематичне зображення. В пунктах прийому брухт магнітів заведено розділяти на дві групи. До першої категорії відносяться постійні магніти, які виготовляються з феромагнетиків. Це неодимові вироби, магнетити. Їхні зразки володіють високою залишковою індукцією Br і коерцитивною силою Hc. Саме такі магніти використовуються в іграшках, шкіргалантереї, сувенірній та ювелірній продукції. Друга група — це електромагніти, які виявляють магнітні властивості при проходженні електричного струму по котушці соленоїда, сердечником якого є металевий зразок (частіше залізний) з високою магнітною проникністю.

Важливу роль у класифікації магнітів відіграє і ціновий принцип. Зразки, що містять алюміній, нікель, кобальт у різних пропорціях, коштують дешевше, ніж неодимові чи самарій-кобальтові магніти. Втім, це не заважає їм зберігати високу залишкову намагніченість, завдяки чому їх активно використовують при створенні комп’ютерної техніки, аерокосмічному і автомобільному виробництві. Головна їхня перевага — надзвичайна стабільність навіть при дуже високих температурах.

Якщо говорити про брухт магнітів з неодиму, то ціна на нього поступово знижується, у зв’язку зі здешевленням самого металу на ринку. Неодимові магніти широко використовуються у побуті. Крім сумок і гаманців, їх можна зустріти в пристроях саморобних металошукачів. Основна ж сфера їх застосування: медичні меблі (засувки на шафках), деякі прилади; сепаратори, в яких вони виконують роль вловлювачів металів; сенсорні пристрої; комп’ютерне, радіотехнічне, телефонне обладнання.

Вироби із самарій-кобальту також інтенсивно використовуються у багатьох галузях, завдяки своїй стійкості до іржі та температур. Проте вони мають один суттєвий недолік — підвищену крихкість у порівнянні з першими двома видами магнітів. Ще один вид зразків — феритові магніти. Через низьку ціну вони доволі поширені у побуті, але не так як неодимові. Їх часто використовують у школах як кріпильні елементи для дошок та у виробництві акустичних систем і сигналізації. Окремо слід сказати про магнітом’які сполуки (ковар, сплави тощо). Це чудовий матеріал для виготовлення сердечників соленоїдів і трансформаторів. Часто з них виходять ефективні датчики магнітних полів, які застосовуються у мікроелектроніці.

Брухт магнітів — доволі рідкісний вид вторсировини, тому не кожен пункт прийому металобрухту займається їхнім прийомом. Попри те, що процес формування ціни на магніти доволі прозорий, їхній продаж часто супроводжується індивідуальним підходом. Майже завжди керівник пункту прийому воліє спочатку побачити товар, переконатися у його якостях і лише після цього озвучити вартість.