Світовий ринок брухту в найближчі 30 років може вирости на 500 млн тонн

Очільник відділу ринків сировини Всесвітньої організації виробників сталі (WorldSteel) Барис Бекір Чіфтчі у своїй колонці для корпоративного блогу розмірковує про те, чого слід очікувати сталеливарникам у найближчі 10-12 років.

Нагадаємо, серед експертів все частіше висловлюється думка, що металургійна промисловість незабаром повністю перейде на металобрухт у якості основної сировини, замінивши руду та кокс. У результаті індустрія знизить споживання енергії та скоротить викиди CO2. Одним з наслідків цього процесу, на думку фахівців, стане зміна світових виробничих ланцюжків. Зокрема, брухт почне накопичуватися у країнах з великим споживанням металу, насамперед в Китаї, а перероблятися у країнах Європи, де існують спеціалізовані виробничі потужності.

За оцінками WorldSteel, глобальні запаси брухту чорних металів у 2017 році склали близько 750 млн тонн. З них 630 млн були перероблені металургійною і ливарною промисловостями. До 2030 року, за їхніми прогнозами, світові запаси сягнуть 1 млрд тонн, а до 2050-го — 1,3 млрд. “Іншими словами, у найближчі 30 років ми очікуємо зростання обсягів одного з основних сталеплавильних матеріалів більш ніж на 500 млн тонн”, — підкреслює Барис Бекір Чіфтчі.

Хто очолить це зростання? Очікується, що “накопичувачами брухту” стануть країни, які розвиваються, особливо Китай. Враховуючи, що у 1990-х і 2000-х роках саме китайські виробники стрімко наростили обсяги використання сталі, ця думка виглядає логічною. За різними оцінками, кількість брухту в Китаї до 2030 року сягне приблизно 300 млн тонн, а до 2050-го — 400 млн тонн. Це вдвічі більше ніж є сьогодні.

Поки що частка електродугових печей у китайській сталеливарній промисловості порівняно невелика. Це означає, що вони використовують менше брухту, ніж розвинені сталеливарні регіони. Але, підкреслює фахівець, зі збільшенням обсягів металобрухту ця ситуація може змінитися.

Також представник Worldsteel вказує на зміни, які вже відбулися у сталеливарній структурі Китаю. В першу чергу мова йде про закриття об’єктів, які працювали на індукційних печах, із загальним обсягом виробництва в 140 млн тонн. Ще одним стримуючим фактором для промисловості стали нові заходи з охорони навколишнього середовища. Однак, протягом найближчих 5 років влада Китаю планує ввести в експлуатацію заводи з електродуговими печами, виробнича потужність яких сягне 50 млн тонн.

В інших регіонах, що розвиваються, таких як Індія і держави Південно-Східної Азії, зростання виробництва і використання сталі теж зростатиме. “Протягом найближчих 15 років обсяги брухту в цьому регіоні, за прогнозами, збільшаться вдвічі”, — відзначає експерт.

У решті країн, за словами Бариса Бекіра Чіфтчі, обсяги брухту теж зростатимуть, але набагато повільніше. Сьогоднішні запаси брухту у трьох розвинених регіонах (ЄС, Північноамериканська зона вільної торгівлі (NAFTA) і Японія) WorldSteel оцінює на рівні 320 млн тонн. До 2030 року фахівці асоціації очікують, що запаси збільшаться менш ніж на 10% і досягнуть позначки 350 млн тонн.