Чому повернення ПДВ не допоможе українському ринку металобрухту?

Уряд Володимира Гройсмана під приводом виконання вимог ЄС пропонує відновити сплату податку на додану вартість (ПДВ) на операції з металобрухтом. Проте ефект може бути прямо протилежним очікуванням, вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Нагадаємо, вперше ПДВ на операції з металобрухтом чорних та кольорових металів Верховна Рада скасувала на початку 2011-го року. У 2017-му парламент продовжив дію закону до 1 січня 2019-го. Рішення було зумовлене тим, що ПДВ до бюджету елементарно не надходив. Тіньовий ринок металобрухту швидко конвертував його на готівку, а металурги не отримували відшкодування ПДВ при експорті. До того ж поширеною була практика повернення ПДВ при фіктивному експорті металобрухту.

«Саме з цієї причини і був скасований ПДВ на брухт. Щоб не заохочувати роботу конвертаційних центрів та позбавити металургів штучно викликаної проблеми», — нагадує очільник Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Але тепер Кабмін вирішив повернути стягнення ПДВ, нібито на вимогу ЄС. Насправді це може обернутися поверненням до старих корупційних схем, які працювали 5 років тому. А відшкодування ПДВ призведе до ще більшої тінізації ринку брухту чорних і кольорових металів, вважає експерт.

На думку очільника Центру, ініціатива Кабміну знову змусить бізнес піти «в тінь» і працювати через компанії-прокладки. У бізнес-середовищі це називається «схематоз» — схеми по ухиленню від податків. Працює він так: металургійний завод, який закуповує брухт, чесно платить ПДВ постачальнику. При цьому постачальник — це ланцюжок фірм-одноденок, які отримуючи ПДВ, не платять його, а переводять далі та зникають. Такі схеми ухилення від податків змушують і тих, хто працює чесно, діяти незаконно, щоб скоротити збитки через шахрайство з ПДВ. За підрахунками фахівців, втрати від махінацій з ухиленням від сплати ПДВ складуть 5 млрд грн на рік. Тобто ці гроші спочатку потраплять «в тінь», а потім знайдуться на офшорних рахунках політиків і чиновників, які покривають схеми.

Додатково ситуація ускладнюватиметься тим, що Державна фіскальна служба, для компенсації недоотриманого ПДВ, буде приймати в меткомбінатів заявки на відшкодування експортного ПДВ на більшу суму. І заводам доведеться на це погодитися, щоб зберегти автоматичне відшкодування ПДВ на іншу частину податку, не пов’язаного з металобрухтом.

«Заводам-споживачам брухту ці гроші, наприклад, дозволили б у наступному році підвищити зарплати працівникам на 30%. Зростання зарплат незадовго до початку передвиборчої президентської та парламентської кампаній було б вигідним і діючій владі — уряду та коаліції. Якщо, звичайно, її інтересом є підвищення рівня життя українських громадян, а не стимулювання тіньових схем», — підсумував експерт.