Чому за видобутком металів із електронного сміття майбутнє?

Видобуток золота, міді та інших металів з електронних відходів в 13 разів дешевше, ніж видобуток і переробка руди, повідомляє портал Environmental Leader. Про це йдеться в дослідженні команди вчених з Китаю та Австралії, опублікованому в журналі Американського хімічного товариства Environmental Science & Technology. Дослідники з Університету Цінхуа в Пекіні та Університету Маккуорі в Сіднеї вивчили дані восьми китайських компаній з переробки відходів і підрахували вартість вилучення металів з електронного сміття — так званого «видобутку в міських умовах». Вчені з’ясували, що витрати — в тому числі на збір відходів, оплату праці робітників, матеріали, енергоспоживання, логістику, обладнання — повністю компенсувалися державними субсидіями та доходами від продажу продукції. При цьому фахівці досліджували лише добування металів зі старих телевізорів і не брали до уваги інші категорії e-сміття. Так, за підрахунками вчених, в одній лише електронно-променевій трубці старого телевізора міститься до 400 г міді, понад 200 г алюмінію і 0,05 г золота.

Згідно з результатами «Глобального моніторингу електронних відходів», підготовленого у 2017 році Міжнародним союзом електрозв’язку, Університетом ООН та Міжнародною асоціацією твердих відходів (ISWA), в уживаній техніці можна знайти до 60 елементів з періодичної таблиці Менделєєва, включаючи золото, срібло, платину та паладій. Нині загальна вартість ринку вторинної сировини оцінюється в 55 млрд євро. Водночас обсяги e-сміття у світі щороку збільшуються: у 2016 році вони досягли 44,7 млн тонн і, за прогнозами вчених, зростуть до 52,2 млн тонн у 2021 році.

Найцікавіше те, що сьогодні належним чином утилізують лише 20% такого сміття. Решту викидають на звалища, перепродають або ж переробляють у кустарних умовах. Навіть в розвинутих країнах 4% e-сміття потрапляє до категорії залишкових відходів, тобто тих, які не піддаються стандартним методам переробки.

Виробник комп’ютерної техніки Dell з 2004 року бере електроніку на переробку в рамках ініціативи Dell Reconnect. «Видобуток дорогоцінних металів зі старої техніки — одне з ключових напрямків роботи компанії, — заявив віце-президент Dell з питань відповідності продукції встановленим стандартам і з питань захисту навколишнього середовища Майкл Мерфі. — Ми адаптували дизайн під вимоги переробки, щоб наші партнери легко отримували найцінніші матеріали та або повертали їх для використання в нашій продукції, або застосовували в інших секторах «. За даними Dell, з 2012 року у нових товарах компанії було використано 23 тис. тонн перероблених матеріалів. А в цьому році Dell разом з ювелірним брендом BaYou with Love планує випустити колекцію прикрас із золота, яке було отримане у процесі переробки електронних відходів.